Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Zahmet ettiniz

Zahmet ettiniz
Balyoz davasından 18 yıl hapis cezası alan ve perşembe günü açık kalp ameliyatı olan emekli Orgeneral Ergin Saygun’un ailesini gece telefonla arayarak “Geçmiş olsun” dileklerini ileten Başbakan Tayyip Erdoğan, dün de hastanede ziyaret etti.

Erdoğan, Kısıklı’daki konutundan önce Şişli’deki bir hastaneye gitti. Erdoğan, 40 dakika kaldığı hastanede yoğun bakımda tedavileri devam eden sanatçı Müslüm Gürses ile İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören’i ziyaret etti. Erdoğan buradan ayrıldıktan sonra Halkalı’daki Mehmet Akif Ersoy Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti.

Erdoğan’ı hastane girişinde Ergin Saygun’un kızı Ece ve oğlu Tolga karşıladı. Ziyaret yaklaşık yarım saat sürdü. Çıkışta yine Ece ve Tolga Saygun Başbakan’ı uğurladı. Ece Saygun ziyareti Twitter’den şu sözlerle anlattı: “Başbakan geldi. Babamı yoğun bakımda ziyaret etti. Babam görünce çok şaşırdı, toparlanmaya çalıştı. Başbakan, ben, abim ve mucize hocamız girdik yanına. Babama moral oldu. Herhangi bir şey konuşmadık tabii ki. Babam konuşmak isteyince oksijenini çıkardılar. ‘Zahmet ettiniz, teşekkür ederim’ dedi. Ama bunu uzun sürede söyledi tabii. Yanında fazla kalmadık, yaklaşık 7 dakika. Zaten solunum cihazından bugün çıkarıldı, yorgun. Benim için şu anda en önemli şey babamın morali ve hayata tutunması! Tüm arayanları tek tek söyledim gözleri doldu.
 

Hürriyet, 10.02.2013

Kılıçdaroğlu: İnsani bir ziyaret 

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın emekli Orgeneral Ergin Saygun'u ameliyat sonrası ziyaret etmesiyle ilgili olarak "insani bir ziyaret" dedi.
 
CHP Genel Başbakanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın emekli Orgeneral Ergin Saygun'u ameliyat sonrası ziyaretiyle ilgili olarak şunları söyledi; "İnsani bir ziyaret. İnsani olarak baktığımızda bunun eleştirecek bir tablosu yok. Ama eğer olaya 'Ergenekon davası' penceresi tablosunda bakacak olursak bu geçikmiş bir ziyarettir. Haksızlıklar toplumun her kesiminde tepki uyandırdı. Bu ziyaret elbette toplumda bir rahatlama sağladı ama bu toplum Kuddusi Okkır olayını unutmadı."

cnnturk.com, 10.02.2013

"Gelenler değil gelmeyenler..." 

Ergin Saygun 'un oğlu Tolga Saygun, Başbakan Erdoğan'ın ziyareti nedeniyle yapılan eleştirilere yanıt verdi. Tolga Saygun, "Burada değerlendirilmesi gereken gelenler değil, gelmeyenlerdir" dedi.
 
Balyoz Davası'nda 18 yıl hapis cezasına çarptırılan ve geçtiğimiz Perşembe günü geçirdiği açık kalp ameliyatının ardından yoğun bakımda tahliye edilen emekli Orgeneral Ergin Saygun'un oğlu Tolga Saygun babasının sağlık durumunun iyiye gittiğini belirtti. Yoğun bakım ünitesinde tutulan babasıyla yaklaşık yarım saat görüşen Saygun, babasıyla birlikte çekildiği bir fotoğrafı sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan paylaştı.

Mehmet Akif Ersoy Hastanesi yoğun bakım ünitesinde yatan babasına refakat eden emekli Orgeneral Ergin Saygun'un oğlu Tolga Saygun DHA'ya yaptığı açıklamada babasının bugün daha iyi olduğunu ve hemşirelerle şakalaşmaya çalıştığını söyledi. Saygun babasının sağlık durumuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: Bu sabah yarım saat kadar yanındaydım. Solunum cihazından dün çıkmıştı; artık kendisi nefes alabiliyor. Bugün koluna girip ilk defa ayağa kaldırdık. Bir iki adım atmasına yardımcı olmaya çalıştık. Çorba ve komposto içti. Konuşmaya başladı ancak tabi konuştukça yoruluyor. Bu hızla ilerlerse en kısa zamanda yoğun bakımdan normal odaya alabiliriz. Babamla konuştuğumuzda ameliyatın ne kadar zor geçtiğini anlattı. Kendisinin üçüncü kalp ameliyatı olduğu için yoğun bakımdaki diğer hastalara moral veriyor. Nefesi yettiğince hemşirelerle şakalaşmaya çalışıyordu.

Tolga Saygun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın babasını ziyaret etmesi nedeniyle sosyal medyada bazı Balyoz Davası tutuklu yakınlarının tepki göstermesine de yanıt verdi. Başbakan Erdoğan'ın ziyaretinin babasına moral verdiğinin altını çizen Saygun, "Babam buraya yattığında yaşama şansının az olduğunu biliyordu. Bu noktadan sonra kendisi için yapılan her ziyaret babamı gülümsetiyor. Başbakanın ziyareti de elbette babama moral vermiştir. Sonuçta kendileri birlikte mesai harcadılar. Bunun insani boyutunun ön planda tutulması gerektiğini düşünüyorum.

Bizim aldığımız devlet terbiyesi gereği gelen misafire hoşgeldin demeyi gerektirir. Bence burada değerlendirilmesi gereken gelenler değil gelmeyenlerdir, kimlerin gelemediğidir. 'Babanızın yaşama şansı çok az' denen bir aileye babalarını ziyarete gelenlere hoşgeldin diyen bir aileye bu kadar tepki verilmesi insafsızlıktır. Biz her fırsatta söylüyoruz, diğer 350 komutanımız, abimiz, amcamız, kardeşimiz için tüm mücadelemiz iki yıldır sürdüğü gibi aralıksız bir şekilde sürecektir" dedi. Öte yandan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün Ergin Saygun'u sabah saatlerinde ziyaret ettiği öğrenildi.
 
cnnturk.com, 10.02.2013

Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.