Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz'da savcı, beraat kararlarına itiraz gerekçesini sundu

Balyoz Savcısının itiraz gerekçeleri belli oldu
36 sanığın beraat etmesine itiraz eden savcı Hüseyin Kaplan, sanıkların bilgisi ve kabulü olmadan darbe planları için hazırlanan görevlendirme listelerinde adlarının yazılmasının mümkün olmadığını kaydetti

Radikal.com.tr - Balyoz davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 36 sanığa beraat kararı vermesine itiraz eden savcı Hüseyin Kaplan, sanıkların bilgisi ve kabulü olmadan darbe planları için hazırlanan görevlendirme listelerinde adlarının yazılmasının mümkün olmadığını kaydetti.

325 emekli ve muvazzaf askerin ceza aldığı Balyoz davasının duruşma savcısı 36 kişinin beraatine ilişkin itiraz dilekçesinin gerekçesini sundu. Yargıtay’a gönderilmek üzere davanın görüldüğü İstanbul 10 Ağır Ceza Mahkemesine 17 sayfalık dilekçe sunan savcı Kaplan, 36 sanığın ceza almasını istedi.

‘SANIKLARIN BİLGİSİ VE KABULÜ OLMADAN LİSTELERE ADLARININ YAZILMASININ MÜMKÜN DEĞİL’

Beraat kararı verilen sanıkların, darbe planını hayata geçirmek üzere hazırlanan “Görevli Timler Özel Talimat”, “Görevlendirilecek Personel Listesi”, “Görevlendirmeler Çizelgesi” gibi görev listelerinde adlarının yer aldığına dikkat çeken savcı Kaplan, söz konusu sanıkların bilgisi ve kabulü olmadan listelere adlarının yazılmasının mümkün olmadığını kaydetti. Listelerde görevlendirilen sanıkların daha önce aldıkları eğitim ve kurslara göre uygun işlere göre planlarda görevlendirildiğine dikkat çeken Savcı Kaplan, “Bu tespitler görevlendirme listesinin doğru olduğunu, kişilerin bilgisi ve kabulü olmadan listelerin yazılmasının mümkün olmadığını ispatlamaktadır. Sanıklar birbirleriyle irtibatlıdırlar ve verilen görevleri kabul etmişlerdir. Görevlerin bir kısmı da sanıklar tarafından icra edilmiştir.”dedi. Sanıklar hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Cebren İskat veya Vazife Görmekten Men Etmeye Teşebbüs Etmek” suçundan mahkumiyet kararı verilmesi gerekirken atılı suçtan beraatlarına karar verilmesinin usul ve yasaya aykırı olduğunu kaydeden Savcı Kaplan, 15 ile 20’şer yıl hapis cezası verilmesini talep etti.

Radikal, 28.01.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.