Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Menderes'in mezarında Balyoz eylemi

Menderes'in mezarında Balyoz eylemi 
Balyoz davası kararlarıyla ceza alanların yakınları eski başbakanlardan Adnan Menderes'in Topkapı'daki Anıt Mezarı önünde eylem yaptı. Eyleme katılanlardan Balyoz Davası'ndan 18 yıl ceza alan Tüm General Ahmet Yavuz'un oğlu Avukat Selim Yavuz, "Adnan Menderes olayı neyse balyoz davası odur" dedi.

Aynı zamanda babasının avukatlığını  yapan Selim Yavuz, Adnan Menderes'e idam kararını veren mahkemeyle  balyoz davasında kararları veren mahkemenin aynı mahkeme olduğuna dikkat çekti.

Eylemlerini bu nedenle Adnan Menderes'in anıt mezarı önünde yaptıklarını vurgulayan Yavuz, "Biz biliyoruz ki  bu deliller sahteydi. Bunun ortaya çıkması bir zaman meselesi. Bu açıklamayı neden burada yaptığımız sizinle paylaşmak istiyorum; Bu Adnan Menderes'i de güya bir mahkeme astı bizim babalarımıza da bir mahkeme 18'er 20'er yıl ceza verdi. Bu dava neyse o dava da odur. Adnan Menderes olayı neyse Balyoz davası da odur. Biz buraya haksızlıkla mücadele etmek için geldik ve bunun içinde Adnan Menderes'in ruhunu şad ederek bütün ilgililerle konuşarak mücadele ederek demokrasi için gerekli şeyleri yapmak için buradan yola çıktık."dedi. 

Anıt mezarı ziyaret eden 25 kişilik sanık yakını adına Balyoz davasında 16 yıl ceza alan Deniz Kurmay Kıdemli Albay Kadri Sonay Akpolat'ın kızı Ece Akpolat basın açıklaması yaptı.

Açıklamada "Babalarımız haksız bir suçlama ile mağdur edildi. Başbakanımızın "devlet içinde devlet oldular" diyerek güvenmediğini açıkça ifade ettiği özel yetkili mahkemelerce mağdur edildik. Bu mahkemeleri savunan yok, bu mahkemeler kapatıldı, bunun mağduriyetini biz çekiyoruz. Tüm delilleri karartılmış, tamamen uydurma gerekçelerle babalarımızı hapsettiler.

Bu davaya balyoz davası diyorlar balyoz bize vurdu babalarımızın özgürlüklerini almakla yetinmediler, onurlarımızı bile almaya kalktılar. Biz mağdur çocukları olarak yapılan haksızlıkları herkese anlatmak için yola çıktık. Tüm devlet büyüklerimizden randevu isteyeceğiz. Bu davadaki hukuksuzlukları herkese birebir anlatacağız. Adalet istiyoruz, sadece babalarımız için değil herkes için. Düşene tekme vurulmayacağını kanıtlamak istiyoruz" ifadelerine yer verildi.   Ellerinde "Balyoz kararları hukuk katliamıdır', 'Mağdur olduk ey halkım' yazılı dövizler açan grup basın açıklamasının okunmasının ardından eylemi bitirdiler.

cnnturk.com, 14.10.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.