Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Başbuğ’un avukatından Eröz’e: Müvekkilim, andıcı suç görmediği için işlem yapmadı

Başbuğ’un avukatından Eröz’e: Müvekkilim, andıcı suç görmediği için işlem yapmadı
AK Parti ve mütedeyyin insanları hedef alan kara propaganda siteleriyle ilgili ‘andıç davası’nda olayın seyrini değiştirecek gelişmeler yaşanıyor.

Dönemin Genelkurmay Harekât Daire Başkanı Korgeneral Mehmet Eröz, önceki gün mahkemeye sunduğu dilekçede eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve eski Genelkurmay 2. Başkanı Hasan Iğsız’ın “Andıçtan haberimiz yok.” savunmasını yalanlamıştı.  Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer, bu beyan üzerine dün yazılı bir açıklama yaptı. Sezer, ‘tevil yoluyla ikrar’ niteliğindeki açıklamasında “Andıç Başbuğ’a arz edildi.” iddiasına cevap vermezken, internet andıcı belgeleri için “Suç unsuru taşımamaktadır.” ifadesini kullandı.

Ergenekon davasının önceki gün yapılan duruşmasına tutuklu sanıklardan emekli Korg. Mehmet Eröz’ün dilekçesi damgasını vurmuştu. Dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un ‘internet andıcından haberi olmadığına yönelik beyanını yalanlayan Eröz, “Sayın İlker Başbuğ’a andıçla ilgili olarak defalarca bilgi verilmiştir. İnternet andıcı ve yeni sitelerin kurulması Sayın Genelkurmay Başkanı’mızdan habersiz yapılan işler değildir. Andıcı zarfın içine koyarak imzaya gönderdik. İmzadan döndüğünde de Hasan Iğsız’a bilgi verdik.” ifadelerini kullanmıştı. Söz konusu dilekçe üzerine yazılı bir açıklama yapan Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer, internet andıcının suç unsuru taşımadığını iddia etti. Varsayımlar üzerinden andıca suç unsuru yüklenilmeye çalışıldığını savunarak, “Sayın Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı görevini devraldığı ilk günlerde Bilgi Destek Dairesi’nin bir süreç içinde lağvedilmesi direktifini vermiştir. Bu kapsamda, kamuoyunu bilgilendirmek için, terörle mücadeleye öncelik verilerek ‘terör örgütleri’ ve ‘laiklik karşıtı hareketler’ dahil olmak üzere dört alanda internet faaliyetinin, Genelkurmay Karargâhı içindeki diğer birimlerde yürütülmesini düşünmüştür.” ifadelerini kullandı.

4 Şubat 2009 tarihinde bir gazetede 30 Ağustos 2008 tarihinden önce kurularak işletilen internet sitesi isimlerinin yer aldığını hatırlatan Sezer, söz konusu sitelerin 5651 sayılı yasadaki şekil şartlarına uygun olmadığı görülünce faaliyetlerine hemen son verildiğini dile getirdi. Sezer, “Eğer söz konusu andıçta bir suç unsuru görülse idi, soruşturma emrinin verilmesinde de tereddüt edilmezdi.” ifadelerini kullandı. Tek sayfadan oluşan açıklamada, Mehmet Eröz’ün andıcın Başbuğ’a arz edildiği yönündeki iddialarına ise herhangi bir cevap verilmedi.

Andıç belgesi için iddianamede “hükümete karşı suç” denilmişti

İlkay Sezer’in “suç unsuru taşımamaktadır” dediği belge, iddianamede Türk Ceza Kanunu’nun 312. maddesi kapsamında “hükümete karşı suç” olarak ele alınmıştı. İddianamede yer alan şüphelilerin istisnasız tümünün “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyet Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçunu işlediği ileri sürülmüştü. İlker Başbuğ’un da aralarında bulunduğu sanıklar, tek başına iktidara gelen AK Parti hükümetini zayıflatmak ve düşürmek için kara propaganda siteleri kurmak ve yönetmekle itham ediliyor. İddianamede, hükümeti karalama amaçlı 42 internet sitesinin kurulma emrinin Genelkurmay tarafından verildiği kaydediliyor. İddianamede yer alan dosyalara göre Hasan Iğsız, savcılıkta verdiği ifadede, sitelerin Genelkurmay’ın bir faaliyeti olduğunu, kurulma emrini de Genelkurmay başkanının verdiğini belirtmişti.

Olayın ortaya çıkması üzerine Genelkurmay, bu sitelerin Başbakanlık’ın talimatıyla kurulduğunu açıklamıştı. Başba-kanlık’ın böyle bir talimat verilmediğini bildirmesi üzerine Genelkurmay, bu kez talimatın merhum Başbakan Bülent Ecevit döneminde sözlü olarak verildiğini öne sürmüştü. İddialarla ilgili Genelkurmay tarafından gönderilen raporda ise sitelerin ‘psikolojik harekât’ amaçlı kurulduğu kabul edilmişti.

Zaman, 10.10.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.