Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > İkinci Balyoz Davası yolda

İkinci Balyoz Davası yolda

Savunmalarını yapmayan Kurmay Binbaşı Ahmet Gökhan Rahtuvan, Yüzbaşı Ali Göznek ve Tuğgeneral Levent Ersöz için ikinci Balyoz Davası açılacak

Balyoz davasının firari sanıkları Kurmay Binbaşı Ahmet Gökhan Rahtuvan ve Yüzbaşı Ali Göznek ile sağlık sorunları sebebiyle savunması alınamayan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz için ikinci bir Balyoz Davası açılması gündemde. Yurt dışında görevli olmaları gerekçesiyle savunma yapmayan Ahmet Gökhan Rahtuvan ve Ali Gözek’in yakalanması durumunda Balyoz Davası’na ilişkin ikinci bir dosya açılacak.

Aynı zamanda Ergenekon Davası’nın da sanıklarından biri olan Tuğgeneral Levent Ersöz’ün eski avukatı Ali Rıza Dizdar, konu hakkında Taraf ’a konuştu.

 

Ersöz’ün sağlık durumu kritik

Ali Rıza Dizdar, şunları söyledi: “Ergenekon davasında ailesinin Adalet Bakanlığı’na verdiği ücret dolayısıyla telekonferans yöntemiyle ifadesi alınmıştı. Balyoz davasında da yine bu yöntemle ifadesi alınacaktı. Ancak aile parasını ödemediği için olmadı. Levent Ersöz’ün sağlık durumu ise kritik. Konuşacak durumda bile değil. Makinelere bağlı yaşıyor. Bitkisel hayatta diyebiliriz” dedi.

 

Mahkeme heyetine ek koruma

Öte yandan Balyoz Davası’nı karara bağlayan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin koruma tedbirleri arttırıldı. Başkan Ömer Diken’e bir eskort aracı verildi ve koruma sayısı beşe çıkarıldı. Mahkeme heyeti üyelerinin odalarının bulunduğu katta ise güvenlik görevlileri ile koruma polisleri bekliyor.

 

Sanıklar teslim oluyor

Balyoz Davası’nda hakkında yakalama kararı verilen 69 sanıktan sekizi dün tutuklandı. İstanbul Merkez Komutanlığı’na bağlı araçlarla dün Çağlayan’da bulunan Adalet Sarayı’na gelen sanıklar Tümgeneral Uğur Özal, emekli Albay Ökkeş Alp Kırıkkanat, albaylar Nail İlbey, Cafer Uyar, Turgut Ketken, yarbaylar Devrim Rehber, Armağan Aksakal ve Başçavuş Canatan Turgut tutuklandı. Sanıklar, çıkarıldıkları İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklama kararının yüzlerine okunmasının ardından cezaevine gönderildi. Daha önce tutuklanan 22 sanıkla birlikte şimdiye kadar teslim olanların sayısı 30’a yükseldi. Hakkında yakalama kararı bulunan 39 sanığın daha adliyeye gelerek teslim olması bekleniyor.

 

Gerekçeli karar kasımda

Balyoz Davası’nda gerekçeli kararın yazılmasına ise bu hafta başlanacak. Gerekçeli kararın iki ay içinde yazılacağı ve kasımda açıklanacağı bildirildi.

 

İtirazlar peş peşe geldi

Bu arada Balyoz davasının duruşma savcısı Hüseyin Kaplan, mahkemenin kararını temyiz etmek için “süre tutum” dilekçesi sundu. Savcı Kaplan, mütalaasında davanın tüm sanıkları hakkında “darbeye teşebbüs etmek” suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası talep etmişti. Ancak mahkeme heyeti, 36 kişinin beraatine hükmetmişti. Bunun üzerine beraat kararlarına itiraz eden savcı Kaplan, mahkemenin gerekçeli kararını açıklamasını beklemek için “süre tutum” dilekçesi verdi.

Balyoz davası kapsamında 20’şer yıl hapis cezasına çarptırılan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı Halil İbrahim Fırtına’nın avukatları ise, mahkemeye kararı temyiz edeceklerini belirtir “süre tutum” dilekçesi sundu. Doğan’ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz tarafından Yargıtay’a gönderilmek üzere İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verilen dilekçede, davadaki hükmün usul ve yasaya aykırılık taşıdığı iddia edildi. Avukatlar aynı zamanda Çetin Doğan, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri ve emekli Albay Hakan Büyük hakkındaki tutuklama kararının kaldırılması talebiyle de mahkemeye dilekçe sundu. Halil İbrahim Fırtına’nın avukatı Kazım Yiğit’in İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne Yargıtay’ın ilgili dairesine gönderilmek üzere verdiği dilekçede de, emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına yönünden verilen kararın usul ve yasaya aykırı olduğu savunuldu.

Taraf, 26.09.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.