Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > “Alçak uçuş” Balyoz dosyasında

“Alçak uçuş” Balyoz dosyasında

TMK’nın 10. maddesiyle yetkili Savcı Mustafa Bilgili’nin yürüttüğü Başbakan Tayyip Erdoğan’ın evinin üzerinden F-4 askerî uçağın alçak uçuşuyla ilgili soruşturma derinleşiyor

TMK’nın 10. maddesiyle yetkili Savcı Mustafa Bilgili’nin yürüttüğü Başbakan Tayyip Erdoğan’ın evinin üzerinden F-4 askerî uçağın alçak uçuşuyla ilgili soruşturma derinleşiyor.

Savcılık, uçakların alçak uçuşunda bir kasıt olup olmadığı iddiasının araştırılması için Hava Kuvvetleri’ne bir yazı yazarak, uçuş talimatının kimden geldiğini, uçağın pilotunu ve uçuşun takibini yapan kadroyla ilgili bilgi istemişti. Gelen cevabi yazının yanı sıra Balyoz Davası kapsamındaki aramalarda ele geçirilen belgeler de savcılığa ulaştı. Belgeler arasında, MHP Adana Milletvekili Kürşat Atılgan ile Balyoz davasının tutuklu sanığı Orgeneral Bilgin Balanlı arasındaki resmî yazışmalar bulunuyor. Yazışmalarda, Atılgan ve Balanlı’nın Bilvanis Çiftliği’nin havadan takibi ve Aksa Cami minaresine çarpan F4’ün uçuş yaptığı 27 Ekim 2004’te öncesine dair uçuş koordinasyonlarıyla ilgili bilgiler yer aldı. Islak imzalı olduğu belirtilen belgeler savcılık tarafından inceleniyor.

AKP’li Şamil Tayyar’ın olayla ilgili iddiaları ve Emniyet’in hazırladığı rapor da dosyaya eklendi. Emniyet, Bilgin Balanlı ve Kürşat Atılgan arasındaki iletişime ve yazışmalara dikkat çekti. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın da bir soruşturma yürüttüğü öğrenildi.
 

Taraf, 13.09.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.