Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > 'Zırhlı birlik darbeye hazırdı' diyen komutan Balyoz'a müdahil oldu

'Zırhlı birlik darbeye hazırdı' diyen komutan Balyoz'a müdahil oldu
Balyoz darbe planı davasında ara kararını açıklayan İstanbul 10. Ağır Mahkemesi, biri sivil diğeri Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ihraç edilen iki askerin müdahillik talebini kabul etti.

Gerekçe olarak da 'şahısların iddia edilen suçtan zarar görme ihtimallerini' gösterdi. Müdahillik talebi kabul edilen eski Astsubay Mesut Göğebakan, 2005'te ordudan atılmıştı. Göğebakan daha önce verdiği röportajlarda 1. Ordu'da görev yapan herkesin 66. Zırhlı Tugay'ın Balyoz'u hayata geçirmek için hazır tutulduğunu söylemişti. "Eğer Çetin Doğan 2003'te kalp krizi geçirmeseydi, darbe girişimi fiilî olarak gerçekleşmiş olacaktı." diyen astsubay, şu ifadeleri kullanmıştı: "Çetin Doğan'ın darbe planı hazırladığını 1'inci Ordu'daki herkes biliyordu. Karargâhta görevli bir arkadaşım, bazı emekli paşaların Doğan'ı ziyaret ederek, darbeyi hiyerarşik yapı içerisinde yapması gerektiği yönünde tavsiyede bulunduklarını anlatmıştı." Balyoz iddianamesinin kabulünden hemen sonra müdahillik dilekçesini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderen Göğebakan, bazı askeri yetkililerin kendisini engellemek istediğini de kaydetmişti.

Balyoz'da 'operasyon yapılacaklar' listesinde adı geçen Alaaddin Kaya da müdahilliği kabul edilen bir başka isim oldu. Kaya'nın avukatı Ümit Kardaş, kararın Balyoz davasında 'gerçek kişilerin mağduriyetinin ve delillerinin güçlü olduğunu' gösterdiğini kaydetti. Kardaş, "Aramalarda 'fişleme', 'takip' gibi belgeler ve bunlarda çok sayıda isim vardı. Mahkemenin vereceği kararı bilmiyoruz ama taleplerinin kabul edilmesi önemli bir gelişme." şeklinde konuştu.

Zaman, 06.09.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.