Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz'da son sözlere geçildi, ilk söz '1 Numara'nın

Balyoz'da son sözlere geçildi, ilk söz '1 Numara'nın
 
''Balyoz Planı'' davasında esas hakkındaki savunmaların alınmasına başlandı. Esas hakkındaki ilk savunma davanın 1 numaralı sanığı Emekli Orgeneral Çetin Doğan'a verildi. Doğan hazırlık için süre isteyince, sağlık durumu nedeniyle tutuklu sanıklardan emekli Orgeneral Ergin Saygun savunma yapmaya başladı.
 
Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. ordu komutanları emekli orgeneraller Çetin Doğan ve Ergin Saygun ile Koramiral Abdullah Can Erenoğlu'nun da aralarında bulunduğu 250'si tutuklu 365 sanıklı ''Balyoz Planı'' davasının 98'inci duruşması başladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, emekli orgeneraller Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına ve Ergin Saygun ile MHP'den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu 203 tutuklu sanık katıldı. Emekli Oramiral Özden Örnek'in de aralarında bulunduğu 47 tutuklu sanık ile ''Ergenekon'' davasından tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ise duruşmaya gelmedi.

Tutuksuz yargılanan 17 sanığın katıldığı duruşmada, Ergin Saygun'un avukatı Sedat Küçükyılmaz'ın da aralarında bulunduğu 9 avukat da hazır bulundu.

''Deliller değerlendirilmeden savcının esas hakkında görüşünü açıkladığı ve tanık dinleme taleplerinin kabul edilmediği'' gerekçesiyle mahkemeyi protesto amacıyla sanık avukatlarının büyük bir bölümünün duruşmaya katılmamaya devam ettiği görüldü.

Duruşmada, Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken dosyaya gelen evrakları okudu. Diken, tutuklu sanıklardan Ahmet Dikmen'e, babasının vefatı nedeniyle iki gün, annesini kaybeden Engin Baykal'a da bir gün izin verildiğini kaydetti.

''Allah kimseye üzüntü yaşatmasın'' diyen Diken, mahkemenin sanıklara, yol hariç, şehir içindeki definler için bir gün, şehir dışındakiler için ise iki gün izin verdiğini söyledi.

Bu sırada tutuklu sanıklardan emekli Albay Dursun Çiçek'in, ''Öldükten sonra mı?'' diye sorması üzerine Diken, yasanın değiştiğini, ağır hasta yakınları olanlara sağlık kurulu raporu sunulmasıyla izin verilebileceğini belirtti.

Diken, ayrıca tutuklu sanıklardan Özden Örnek'in, 155 sayfalık ve ekleri 17 klasörden oluşan esas hakkındaki savunmasını mahkemeye sunduğunu kaydetti.

Duruşma, Diken'in, ''Ergenekon'' davasında tanık olarak dinlenilen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün davayla ilgili beyanlarını okumasıyla devam ediyor.

Bu arada, duruşmayı izleyenler arasında CHP Milletvekili İlhan Cihaner, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ile MHP milletvekilleri Ruhsar Demirel, Bülent Belen, Özcan Yeniçeri ve Mesut Dedeoğlu da yer aldı.

SAVUNMALARIN ALINMASINA BAŞLANDI

''Balyoz Planı'' davasında esas hakkındaki savunmaların alınmasına başlandı. Esas hakkındaki ilk savunmayı, sağlık durumu nedeniyle tutuklu sanıklardan emekli Orgeneral Ergin Saygun yapıyor.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, mahkeme heyeti başkanı Ömer Diken, esas hakkındaki savunmaların iddianame sırasına göre alınacağını belirterek, buna göre ilk sırada yer alan tutuklu sanık emekli Orgeneral Çetin Doğan ile başlanacağını söyledi.

Duruşmaya verilen aranın ardından konuşan Diken, bazı taleplerin olduğunu ifade etti.

Sanıklardan Ergin Saygun'un sağlık durumu nedeniyle esas hakkındaki savunmasını önce yapacağını bildiren Diken, savunmaların üç istisnai durum dışında iddianame sırasına göre alınacağını kaydetti.

Duruşmada daha sonra Ergin Saygun, esas hakkındaki savunmasını yapmaya başladı.

Zaman, 16.08.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.