Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Özkök'ün ifadeleri Balyoz Davası'nda

Özkök'ün ifadeleri Balyoz Davası'nda

“Ergenekon” davası kapsamında tanık olarak dinlenilen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün ifade tutanakları “Balyoz Planı” davasının görüldüğü mahkemeye ulaştı. Bu arada duruşmada sanıkların son savunmaları alınıyor.

"Balyoz Planı" iddialarına ilişkin 250’si tutuklu 365 sanıklı davanın 98. duruşması başladı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmaya eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, MHP İstanbul milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun ve emekli Albay Dursun Çiçek’in de aralarında bulunduğu 204 tutuklu sanık katıldı. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in de aralarında bulunduğu 46 tutuklu sanık duruşma katılmadı.16 tutuksuz sanığın hazır olduğu davaya İkinci Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ise katılmadı.

AVUKATLAR YİNE DURUŞMAYA KATILMADI

Dosyada bulunan delillerin değerlendirilmeden, bazı tanıklar dinlenmeden Cumhuriyet Savcıları Savaş Kırbaş ve Hüseyin Kaplan’ın 920 sayfalık mütalaayı mahkemeye sunmasını protesto eden sanık avukatları duruşmaya katılmadı. Duruşmaya emekli Orgeneral Ergin Saygun’un avukatı Sedat Küçükyılmaz’ında aralarında bulunduğu 9 avukat katıldı.

DURSUN ÇİÇEK: ÖLDÜKTEN SONRA İZİN VERİYORSUNUZ

Davanın tutuklu sanıklarından Ahmet Dikmen’in babası vefat ettiği için 2 gün cenaze izni verildiğini söyleyen Mahkeme Başkanı Ömer Diken ayrıca yine dava sanıklarından Engin Baykal’ında annesi vefat ettiği için 2 gün cenaze izni verildiğini açıkladı. "Allah kimseye üzüntü yaratmasın" diyen Diken, şehir içindeki definler için sanıklara 1 gün, şehir dışındakiler için de 2 gün mahkeme tarafından yol hariç izin verildiğini söyledi. Bunun üzerine tutuklu bulunan emekli Albay Dursun Çiçek oturduğu yerden "Öldükten sonra izin veriyorsunuz" dedi. Mahkeme Başkanı Ömer Diken de yasanın değiştiğini belirterek artık ağır hasta yakınları olanlara sağlık kurulu raporu sunulmasının ardından izin verilebileceğini ifade etti.

"YASAL İŞLEM YAPACAĞIZ"

Başkan Ömer Diken, bazı sanıklar tarafından gönderilen dilekçelerin savunma sınırlarını aştığını ve hakaret içerdiğini söyledi. Hiç kimsenin mahkemeye hakaret etmeye hakkı olmadığını belirten Diken, "Mahkemenin dürüstlüğü konusunda da kimse mahkemeyi suçlayamaz. Bu hakaret içerikli dilekçelerle ilgili olarak gerekli yasal işlemi yapacağız" dedi. Tutuklu sanıklardan Dursun Çiçek de "Adil yargılayın" dedi.

ÖZDEN ÖRNEK SAVUNMASINI SUNDU

Mahkeme Başkanı Diken, ayrıca tutuklu sanıklardan Özden Örnek’in 155 sayfalık ve ekleri 17 klasörden oluşan esas hakkındaki savunmasını mahkemeye sunduğunu belirtti.

HİLMİ ÖZKÖK’ÜN İFADELERİ MAHKEMEYE ULAŞTI

Mahkeme Başkanı Diken, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkesi’nden 2-3 Ağustos tarihlerinde tanık sıfatıyla dinlenen emekli Orgeneral Hİlmi Özkök’ün ifadelerinin yer aldığı tutanakların onaylı bir örneğinin mahkemeye ulaştığını açıkladı. Mahkeme Başkanı Diken, Ergenekon Davası’nda tanık olarak dinlenen Hilmi Özkök’ün Balyoz Davası’na ilişkin verdiği ifadelerin ilgili bölümlerini okudu.

SANIKLARIN SAVUNMALARI ALINIYOR

Duruşmada esas hakkındaki savunmaların alınmasına başlandı. Duruşmada, mahkeme heyeti başkanı Ömer Diken, esas hakkındaki savunmaların iddianame sırasına göre alınacağını belirterek, buna göre ilk sırada yer alan tutuklu sanık emekli Orgeneral Çetin Doğan ile başlanacağını söyledi. Duruşmaya verilen aranın ardından konuşan Diken, bazı taleplerin olduğunu ifade etti.

Sanıklardan Ergin Saygun'un sağlık durumu nedeniyle esas hakkındaki savunmasını önce yapacağını bildiren Diken, savunmaların üç istisnai durum dışında iddianame sırasına göre alınacağını kaydetti.

Duruşmada daha sonra Ergin Saygun, esas hakkındaki savunmasını yapmaya başladı.

MİLLEVEKİLLERİ DE DURUŞMAYI İZLİYOR

Öte yandan MHP Milletvekilleri İsmet Büyükataman, Özcan Yeniçeri, Ruhsar Demirel, Bülent Belen ve Mesut Dedeoğlu ile CHP Milletvekili İlhan Cihaner de duruşmayı izliyor. MHP milletvekilleri, duruşma başlamadan önce MHP’nin tutuklu vekili sanık Engin Alan ile sohbet etti.

Hürriyet, 16.08.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.