Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Askerî savcılık: Ergenekon ve Balyoz sanıkları için zorla para toplandı

Askerî savcılık: Ergenekon ve Balyoz sanıkları için zorla para toplandı
 
Askerî savcılık, Ergenekon ve Balyoz davasında yargılanan sanıklar için TSK personelinden zorla para toplandığı iddiasını doğruladı. Bazı birliklerde 'yardımda bulunan ve bulunmayanlar' hakkında çizelge hazırlanmasının şüpheye yer bırakmadığını aktaran savcı, soruşturma kapsamında ifade veren personelin ifadelerinin de 'zorla bağış' iddiasını doğruladığını aktardı.

Ergenekon ve Balyoz davasından yargılanan bazı muvazzaf subaylar için TSK personelinden zorla para toplandığı iddiası geçtiğimiz yıllarda gündeme geldi. Hatta bu konuda internet sitelerine ses kayıtları bile düşmüştü. Kayıtlardan birinde bir albay, astını yardımda bulunmaya ikna etmeye çalışıyordu. Bu habere konu olan olay ise 2010 yılında kurulan 'Türk Silahlı Kuvvetleri Hukuki Yardım Sandığı'na destek için askerî birliklere emir gönderilmesiyle başladı. Edinilen bilgilere göre, Ardahan İl Jandarma Komutanlığı'na da gelen emirde her ne kadar 'gönüllülük' esası ifadesi yer alsa da herkesin para vermesi istendi.

İlk aşamada Ardahan ve ilçelerindeki jandarma komutanlıklarına bağlı askerî personel adına otomatik ödeme talimatları verildi. Fakat daha sonra birçok personel internet bankacılığına girerek talimatları iptal ettirdi. Paranın sandığa yatmadığının öğrenilmesi üzerine, elden imza karşılığında toplanılması kararlaştırıldı. Yardım için 10 lira isteniyordu. Bunun için de fişleme çizelgesi hazırlandı. Vermeyen personel tacize maruz bırakıldı. Bu duruma karşı çıkan Jandarma Astsubay Çavuş E.Z., Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) şikâyet dilekçesi yazdı. E.Z.'nin 'Sayın Başbakanım' ifadesiyle başlayan e-mailinde, "Şu ana kadar Ardahan İl Jandarma Komutanlığı tarafından 4 kez askerî personelden zorla Ergenekon davasından dolayı tutuklu bulunan sanıklara para toplanmıştır. Bugün tekrar emri verilmiş, para vermeyen personelin isim listesi çıkartılarak, Ardahan İl Jandarma Komutanlığı'na gönderilmesi istenmiştir. Para vermeyen personele çeşitli bahanelerle disiplin cezası vb. uygulamalarına gidilmiştir. Bu örgüte para vermeyeceğimizi bildirir, kararlılığımızın tarafınızdan da destek göreceğini saygılarımızla umut ederiz." ifadeleri kullanıldı.

BİMER, bu şikâyeti işlem yapılması için E.Z.'nin görev yaptığı komutanlığa gönderdi. Fakat şikâyetin gittiği Alay Komutanlığı bu konuda işlem yapmak yerine E.Z. hakkında, 'yalan yere ve usulsüz şikâyet' suçundan suç tanzim etti. 9. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı da soruşturma açılması emrini verdi. Sarıkamış 9. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı Askerî Savcılığı, ilk önce E.Z.'nin ifadesini aldı. E.Z. ifadesinde 'paranın tutuklu sanıklar için toplandığını ve vermeyenler hakkında İl Jandarma Komutanı'nın uğraşacağının söylendiğini anlattı. Askerî savcılık, Erzurum Özel Yetkili Savcılığı'ndan ellerindeki belgeleri de istedi. Savcılık, gelen belgeler üzerine, "Şüphelinin soruşturmaya konu müracaatında ileri sürdüğü 'manevî baskı yoluyla para toplandığı' yolundaki iddiaların büyük ölçüde haklılık payı taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır." sonucuna vardı. Savcılık, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık gibi kurumlara şikâyette bulunulmasının usulsüz şikâyet olarak kabul edilemeyeceğini de belirtti ve kamu davası açmaya yeterli delile ulaşılmadığına karar verdi.

Zaman, 02.06.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.