Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz sanıklarına özel yasa demokrasiyi zaafa uğratır

Balyoz sanıklarına özel yasa demokrasiyi zaafa uğratır
 
Önce Tuğamiral Fatih İlğar'a ait olduğu ileri sürülen ses kaydı internete düştü. Kayıttaki ses, çok kısa bir zamanda yapılacak yasal düzenlemeyle tahliye olacaklarını anlatıyordu: "O yasayla bizi çıkaracaklar. Bu ülke ya ekonomik krizle ya bir iç savaşla kendine gelecek..."

Ardından bir başka Balyoz sanığı Tuğamiral Cem Aziz Çakmak'a ait olduğu iddia edilen ses kaydı, daha kan dondurucu ifadelerle gündemi sarstı. Çakmak özetle, "Sağlam kaynaklardan aldığımız haberlere göre yakında çıkacağız. Bunun hesabı sorulacak. Çoluk çocuğuna kadar..." diye tehditler savuruyordu. İki komutanın bu sözleri, kamuoyunda endişelere yol açarken, hukukçular bu yöndeki bir yasa değişikliğinin demokrasiyi zaafa uğratacağı uyarısında bulundu. Balyoz iddianamesinde sanıklarla ilgili ciddi deliller bulunduğunu belirten emekli savcı Mete Göktürk, sürpriz yasa değişiminin adil olmayacağını vurguladı. Eski savcı Gültekin Avcı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bile tutuklulukları normal bulduğu bir ortamda yapılacak düzenlemelerin cuntalar ve terör karşısında havlu atmak anlamına geleceğini söyledi. AK Parti Milletvekili ve Darbeleri Araştırma Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şentop ise yargı sürecine kimsenin müdahale edemeyeceğini belirtti.

Önce Tuğamiral Fatih Ilgar'a ait olduğu ileri sürülen ses kaydı internete düştü. Kayıttaki ses, çok kısa bir zaman yapılacak yasal bir düzenlemeyle çıkacaklarını anlatıyordu. Söz konusu kayıtta, "Bu bir savaşsa savaş yapacağız. Bir yasa tasarısı gündemde. O yasayla bizi çıkaracaklar. Bu ülke ya ekonomik krizle ya bir iç savaşla kendine gelecek. Bu iki seçenekten bir tanesi kapımızı çalacak. Ondan sonra dönüş yolu orada başlayacak. Dönecek bu rüzgâr." ifadeleri kullanılıyordu. Ardından bir başka Balyoz sanığı Tuğamiral Cem Aziz Çakmak'ın ses kaydı dailymotion.com internet sitesinde, önceki gün yayınlandı. Söz konusu ses kaydında da ilkine benzer ifadeler kullanılıyordu. Çakmak olduğu ileri sürülen kişi, "Daha ne kadar çekeriz bilmiyorum. Ama çok uzun süreceğini sanmıyorum. Yani aldığımız haberler o yönde bizim. Sağlam kaynaklar. Bunun hesabı sorulacak. Çoluğuna, çocuğuna kadar. Bir iki sene içerisinde bu manzara tam tersine dönecek. Ve rövanşı çok farklı olacak. Çok kişinin canı yanacak." diyordu.

Birkaç gün arayla internete düşen ses kayıtları akıllarda soru işaretleri oluşmasına sebep oldu. Zira, iki kayıtta da yapılacak yasal bir düzenlemeyle sanıkların dışarı çıkacağı anlatılıyordu. Söz konusu ifadeler, "Balyoz davası sanıklarının kurtarılması için yasal bir düzenleme mi yapılıyor?" sorusunu akıllara getirdi.

Ses kayıtları, hukukçuların da tepkisini çekiyor. Ortak görüş, Balyoz sanıklarının bırakılmasının demokrasiye vurulacak en büyük darbe olacağı yönünde. Böyle bir girişim, son 5 yılda demokrasi ve insan hakları adına elde edilen kazanımların bir anda kaybedilmesi anlamına geliyor. İşte o görüşler:

Emekli Cumhuriyet Savcısı Mete Göktürk: "Kayıtlardaki söylemlere göre sanıkların suçsuz olduğuna inanan bir grup var. Bu nedenle sürpriz bir yasa değişimi yapabilirler. Ama bu adil bir düzenleme olmaz. Ben iddianamede sanıkların suçlarına dair ciddi deliller olduğunu biliyorum. Hal böyle iken hâkimlerin göz göre göre kamuoyunun bu kadar dikkatini çekmiş bir davada keyfi davranacağını sanmıyorum."

Emekli Askeri Hâkim Dr. Ümit Kardaş: "Ses kaydında geçen 'Biz çıkacağız ve intikam alacağız' sözleri bunun hukuki bir rövanş olmayacağını gösteriyor. Bu davaların bir arınma süreci olduğu ve demokrasiye katkısı unutulmamalıdır. Ancak yargılananlara da adil bir yargılanma hakkı vermek temel prensip olmalıdır."

AİHM BİLE TUTUKLAMALARI HAKLI BULDU

Eski Savcı Gültekin Avcı: "Cem Aziz Çakmak olduğu ileri sürülen kişi, ifadelerinde bir örgütlenmeden bahsediyor. Teğmen, albay kademesine sıkıştırılmış bir örgütlenme aynı 27 Mayıs'taki gibi bu tutuklu generallerin bir kısmı bu cuntanın başına geçip teşebbüste bulunabilirler. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) bile tutuklulukları normal buldu. AİHM'nin tutuklamaları teyit eden kararlarına rağmen 250'ye müdahale etmek suretiyle yapılacak düzenleme, cuntalar ve terör karşısında havlu atmak yani teslim olmaktır."

Emekli Askerî Hâkim Faik Tarımcıoğlu: "Düzenlemelerdeki beklentiler Kan-dil'e, İmralı'ya uzanacak kadar bir boyut kazandı. Bu anlamda Balyoz ve Ergenekon sanıkları kendileriyle de çelişen bir beklenti içerisinde. Sürpriz düzenleme hazırlayanlar kendi ayaklarına baltayı vururlar. Çünkü ciddi hukuki problemler doğar. Bundan sonra içeride olan her cani, 30 bin kişinin katilleri bu hukuki düzenlemeden istifade etmeye kalkar. Ülkedeki huzursuzluk içinden çıkılamayacak bir hal alır."

Balyoz sanıkları boşuna beklemesin

Prof. Dr. Mustafa Şentop (AK Parti Milletvekili, hukukçu): "Yargı sürecine kimse müdahale edemez. Türkiye'deki hukuki işleyiş değişti. Ceplerindeki para artık günümüzdeki Türkiye'de geçmez. Yeni bir yasal düzenlemeyle Balyoz sanıklarının tahliye edilmesi mümkün değil. Kimse böyle bir beklenti içinde olmasın."

Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek: "Balyoz sanıkları için bir özel yasa çıkarmak Türkiye'deki demokratikleşme sürecine balta vurmak olur. Bir eylemi suç olmaktan çıkaracak ya da bazı kişilerin özel olarak yargılanmasını öngören değişiklikler halkın yargıya olan güvenini sarsacaktır."

Boğaziçi Avukatlar Derneği Başkanı Fikret Duran: "Bu düzenlemelerle PKK mensuplarının da yararlanması olasılığı ciddi bir risktir. Ergenekon örgütünün faaliyetlerinin halen devam ettiği de aşikardır. Bu ses kaydı gerçekse, hükümeti baskı altına alıp sanıkların serbest bıraktırılması için kulis faaliyetleri yürütüldüğü söylenebilir. Bu tarz düzenlemeler ise hükümeti ilerde zor durumda bırakabilir."

Zaman, 30.05.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.