Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Deniz Feneri’ne mahkeme aranıyor

Deniz Feneri’ne mahkeme aranıyor

Almanya’daki Deniz Feneri e.V Derneği’nin Türkiye uzantısıyla ilgili aralarında eski RTÜK Başkanı Zahit Akman ve Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın da bulunduğu 20 sanık hakkında açılan davaya, aradan 43 gün geçmesine

Almanya’daki Deniz Feneri e.V Derneği’nin Türkiye uzantısıyla ilgili aralarında eski RTÜK Başkanı Zahit Akman ve Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın da bulunduğu 20 sanık hakkında açılan davaya, aradan 43 gün geçmesine bakacak mahkeme bulunamadı.

Ankara Başsavcılığı’nca yürütülen Deniz Feneri e.V soruşturmasına ilişkin 20 sanık hakkında hazırlanan 536 sayfalık iddianame 10 nisanda tamamlanarak Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulmuştu. Mahkeme, şüphelilerin şirketlerinin İstanbul’da bulunduğu gerekçesiyle görevsizlik kararına sanık avukatların itiraz etti. İtirazı inceleyen, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi de, davanın İstanbul’da görüşülmesine karar verdi. Edinilen bilgilere göre, dava dosyalarının ve iddianamenin bu cuma gününe kadar İstanbul Ağır Ceza Mahkemeleri’ne gönderilecek. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nin de davanın görüşülmesine ilişkin “görevsizlik” vermesi halinde dosya Yargıtay’a gidecek. Böylece davanın nerede görüşüleceği konusunda son kararı verecek.

 

“Örgüt yok”a mağdur itirazı

Öte yandan, yeni soruşturma savcıları Hakan Pektaş ile Veli Dalgalı’nın hazırladığı iddianamede, şüphelilerin tutuklama sebebi olan “örgüt” suçlamasını ortadan kaldırılmasına mağdurlardan Sadık Deniz Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti. Dilekçesinde derneğine birçok kez değişik miktarlarda bağış yaptığını, ancak yaptığı bağışların ihtiyacı olan kişilere ulaştırılmadığını söyleyen Deniz, Ankara Başsavcılığı’nın verdiği “örgüt yok” yönündeki takipsizlik kararının kaldırılmasını talep etti.

Taraf, 24.05.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.