Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Hakimlere hakaret eden Balyoz sanıklarına dava açıldı

Hakimlere hakaret eden Balyoz sanıklarına dava açıldı
Balyoz davası hakimlerine hakaret ettikleri gerekçesiyle davanın sanıklarından Albay Ahmet Zeki Üçok ile emekli Albay Kubilay Aktaş hakkında 2 yıl 4 ay hapis talebiyle dava açıldı.

Silivri Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İstanbul 10 Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken ile üye hakimler Ali Efendi Peksak ve Murat Üründü mağdur olarak yer aldı. İddianamede Balyoz davası kapsamında Hasdal Cezaevi'nde tutuklu olan Albay Ahmet Zeki Üçok'un 11 Ekim 2011 tarihli 56. duruşmada savunmasını yaparken kurul halinde çalışan mağdurları hedef aldığı belirtildi.

Savunmasında, "Beşiktaş Adliyesi'nin bu hukuk tanımaz, kendilerini Türk yargısı üzerinde gören hukuk anlayışları" ve "Dünyanın hiçbir ülkesinde kendi ordusunun askerleri hakkında sahte belgelere dayanan asılsız suçlamalara itibar edip onların özgürlüklerini, haklarını böylesine acımasızca gasp eden başkaca mahkeme yoktur" cümleleriyle yargılamayı yapan heyette bulunan hakimlere aleni şekilde hakaret ettiği kaydedildi.

İddianamede Üçok'un "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Balyoz davasının sanıklarından emekli Albay Kubilay Aktaş hakkında da başkan Ömer Diken üye hakimler Ali Efendi Peksak ve Murat Üründü'ye hakaret suçundan dava açıldı. Aktaş'ın 6 Ekim 2011 tarihli duruşmadaki "Ben neden suçluyum? Cevap veremiyorsunuz değil mi? Yüreğiniz yetmiyor cevap vermeye. Ama demişler ki mahkeme kadıya mülk değildir, gün olur devran döner, keser döner sap döner, gün olur hesap döner. Suç üretim makinesi çetesi mensupları ve uygulayıcıları buraya gelip hesap verecekler" ve "Mahkemeler riyakar olur mu? Mahkemeler riyakarlık yaparlar mı?" sözleri ile mağdur hakimlere hakaret ettiği belirtildi. Aktaş'ın da 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Öte yandan Silivri Cezaevi önünde kurulan 'Vardiya Bizde Platformu' çadırının sorumlusu olduğu belirtilen Hıdır Hokka hakkında da dava açıldı. İddianamede, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese ile 5 üye hakim, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken ile 3 üye hakim ve İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın mağdur olarak yer aldı.

Sanık Hıdır Hokka'nın olay günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ziyareti sırasında konuşma yaptığı belirtildi. Hokka'nın konuşmasında, "Dört yıldır ben burada 1. Ergenekon, 2. Ergenekon, Balyoz, Andıç, hepsini izliyorum. Burada gerçekten ne hukuk, ne adalet ne vicdan, ne 12 Eylül, ne 12 Mart yasaları var. Diyorlar ya işte sıkıyönetim mahkemeleri. Öyle değil arkadaşlar. Onları arar hale getirdiler. Ben 12 Mart'ta da 12 Eylül'de de yargılandım. Onların bir namusu vardı. Bu mahkemelerin namusu, vicdanı yok." dediği anlatıldı.

Bu sözlerin, mağdur hakimlerin ve savcıların onur ve saygınlığını rencide ettiği kaydedilen iddianamede, kullanılan ifadelerin, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği, eleştiri sınırını aşan ifadeler olduğu belirtildi Bu sözlerin ayrıca hakimlere ve savcılara hakaret niteliğinde olduğu anlatıldı. Sanık Hokka'nın "hakaret" suçundan 1,5 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Zaman, 17.05.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.