Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > CD'lerdeki bilgiler zamanla güncellendi

CD'lerdeki bilgiler zamanla güncellendi
 
Savcı Savaş Kırbaş, mütalaada, CD'lerde yapılan güncellemelere de değindi. Balyoz sanıkları, darbe planlarının yer aldığı CD'lerde yer alan bazı bilgilerin çeliştiğini savunmuştu.

2003'te yazdırıldığı belirtilen CD'lerde, 2005'te açılan hastanenin isminin olmasını eleştirmişlerdi. Savcı bu konuda önemli tespitlerde bulundu. Kırbaş, CD'lerde yer alan özel hastaneler ve ilaç depolarıyla ilgili bilgilerin zaman içinde güncellendiğini aktardı. Ayrıca emekli personele de görev verildiğini belirterek, Balyoz davası sanıklarının tüm savunmalarını çökertti. Balyoz sanıkları "2003 yılındaki planda emekli personelin ne işi var?" ve "2003 yılındaki listede 2005'te açılan hastanenin ismi ne geziyor?" gibi savunmalar yapıyordu.

Mütalaada, "Balyoz Harekat Planı içinde; 'Devlet otoritesi hâkim kılınıncaya kadar kamu görevlerinin ifası için asker ve sivil şahıslar atanacaktır. Bu maksatla; bütün kilit görevleri askerî personel devralacaktır. Anılan kilit personel, Harp Akademileri Komutanlığı, sınıf okulları ve diğer askerî birliklerdeki belirlenmiş general ve subaylardan, yetmediği takdirde emekli general, subay ve astsubaylardan tefrik edilecek, bu personele ait hazırlanmış olan isim listeleri güncellenerek hazır tutulacak...' şeklinde ibareler yer almaktadır. Planda yer alan bu ibarelere göre harekat ile birlikte kilit görevler için asker ve sivil personellerin atanacağı belirtilmekte, bu şahıslara ait listelerin güncellenmesinin isteniyor olmasından da halihazırda bu listelerin var olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır." denildi. Aralık 2002 tarihli belgede yer alan, "Daha önce tespit edilen hassas tesisler listesi güncellenerek, bu tesislere görevlendirilmesi düşünülen personel isimleri gönderilecektir." şeklindeki ifadelere dikkat çeken Savcı Kırbaş, "Hassas tesislerin tespit işleminin daha önceden yapıldığı, bu yazı ile ise hem bunların güncellenmesinin hem de buralarda görevlendirilecek personelin belirlenmesinin istendiği, ayrıca bu ibarelerin Balyoz planında yer alan güncelleme hususlarını da teyit ettiği görülmektedir." ifadelerini kullandı.

Zaman, 30.03.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.