Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > “Balyoz Planı” davası 5 Nisan'a kaldı

“Balyoz Planı” davası 5 Nisan'a kaldı
“Balyoz Planı” davasında, özel yetkili Cumhuriyet Savcıları tarafından verilen mütalaada, 365 sanık tarafından, hükümeti devirmek ve “milli mutabakat hükümeti” adı altında yeni bir hükümet kurmak için ayrıntılı bir plan yapıldığının görüldüğü kaydedildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmada, tutuklu sanıklardan Jandarma Albay Abdurahman Başbuğ, 21 sayfalık sunum gerçekleştirdi.

Sunumunun ardından, bilirkişi raporu hazırlayan TÜBİTAK uzmanlarının mahkemeye çağrılarak beyanlarının alınmasını talep eden Başbuğ, Gölcük'te ele geçirilen belgelere ilişkin imajların kopyalarının tarafına verilmesi ve belgelerin incelenmesiyle ilgili mahkemenin tespit edeceği bilim adamı olan bir bilirkişinin tayin edilmesini talep etti.

Daha sonra verilen aranın ardından, özel yetkili Cumhuriyet Savcıları Savaş Kırbaş ve Hüseyin Kaplan tarafından hazırlanan 920 sayfalık mütalaa, özetlenerek okundu.

Savcılık mütalaasının okunmasından sonra, sanık ve avukatları, mütalaanın CD ortamından başka yazılı olarak kendilerine sunulmasını istedi.
Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken de cezaevinde kalan sanıklara, her  koğuşa bir yazılı mütalaa verilmesi konusunda karar verdiğini belirterek,
sanıkların böylece mütalaayı okuyabileceklerini söyledi.

Taleplerle ilgili de ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık ve avukatlarının, bazı tanıkların dinlenilmesi ve dijital veriler hakkında tekrar bilirkişi raporu alınması taleplerini, dosyaya bir katkı sunmayacağı gerekçesiyle reddetti.

Heyet, sanık ve sanık avukatlarına mütalaaya karşı diyeceklerini hazırlamaları için duruşmayı 5 ve 6 Nisan 2012 tarihlerine erteledi.
 

Hürriyet, 29.03.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.