Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz Davası'nda şok rapor

Balyoz Davası'nda şok rapor
Balyoz Planı Davası'nın tutuklu sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Arsenal Adli Bilişim ve Danışmanlık Kurulu'nun dava konusu 5 nolu harddiskle ilgili 2. bilirkişi raporundaki, "8 Nisan 2003'ten önce yazıldığı, oluşturulduğu iddia edilen 120 dosya ve klasör, kesin tarih olarak 15 Temmuz 2009'da oluşturulmuştur" tespiti mahkeme heyetine aktardı.

Haber: İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Balyoz Planı Davası'nın 88'inci duruşması başladı. Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanları emekli Orgeneraller Çetin Doğan ve Ergin Saygun ile Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu'nun da aralarında bulunduğu 250'si tutuklu 365 sanıklı duruşmaya, 4 avukat dışında mahkemeyi protesto eden sanık avukatları katılmadı.

BİLİRKİŞİ TEVFİK KORAY PEKSEVER TANIK OLARAK DİNLENSİN

Duruşmanın başında söz alan tutuklu sanık Albay Aydın Sezenoğlu ile bazı sanıkların avukatı Ali Sezenoğlu, dosya kapsamında çok sayıda rapor bulunduğunu ve iddia makamının sadece emniyetin raporlarını referans aldığını söyledi. Savcılığın birçok bilirkişi ve kurul tarafından hazırlanmış raporları, manipülatif olduğu gerekçesiyle yargılama için referans almadığını ifade eden Sezenoğlu, bilirkişilerin yaptıkları iş gereği tarafsız olduklarını kaydetti. Sezenoğlu, dava konusu 5 numaralı harddisk ile 11, 16 ve 17 numaralı CD'lerin imajlarını, incelemesi ve rapor hazırlaması için Adalet Bakanlığı'nın resmi sitesinde bilirkişi listesinde yer alan bilirkişilerden Tevfik Koray Peksever'e verdiklerini ve Peksever'in de bu konuda rapor yazdığını kaydetti. Peksever'in hazırladığı raporda, "CD ve harddisk imajlarının CMK ve Elektronik İmza Kanunu'nun delil usullerine uyularak alınmadığı, CD imajlarının bilimsellikten uzak oluşturulduğu için delil sayılamayacağı, 5 numaralı harddiskte virüs bulunduğu ve CD'lerin 2003 yılında var olmayan teknolojileri taşıdığı" tespitlerini aktaran Sezenoğlu, bu rapora itibar edilmesini ve bilirkişi Peksever'in mahkeme huzuruna çağrılarak, tanık olarak dinlenilmesi talebinde bulundu.

120 DOSYA VE KLASÖR 2009'DA OLUŞTURULMUŞ

Sezenoğlu'dan sonra söz alan emekli Orgeneral Çetin Doğan da, yeni bir belge sunacaklarını belirterek, bu belgenin 5 numaralı harddiskin analizini içerdiğini kaydetti. Belgenin tek cümlesini paylaşan Doğan, "8 Nisan 2003'ten önce yazıldığı, oluşturulduğu iddia edilen 120 dosya ve klasör, kesin tarih olarak 15 Temmuz 2009'da oluşturulmuştur. Bilirkişi getirip, inceletin" dedi. Çetin Doğan'ın söz ettiği raporun Amerika'nın Arsenal Adli Bilişim ve Danışmanlık Kurulu'ndan bugün sabah saatlerinde alınan, dava konusu 5 numaralı harddiskle ilgili 2. bilirkişi raporu olduğu öğrenildi. Duruşma, tutuklu sanıklardan Jandarma Albay Abdurrahman Başbuğ'un dijital belgelere ilişkin teknik analiz raporu sunumuyla devam ediyor.

Hürriyet, 29.03.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.