Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > 'Balyoz Darbe Planı' davasında Saygun gelişmesi

'Balyoz Darbe Planı' davasında Saygun gelişmesi
Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu'nun da aralarında bulunduğu 249'u tutuklu 365 sanıklı ''Balyoz Planı'' davasının 84. duruşması başladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, emekli orgeneraller Halil İbrahim Fırtına ve Çetin Doğan, emekli Oramiral Özden Örnek ile MHP'den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu 172 tutuklu sanık ile tutuksuz yargılanan Abdülkadir Eryılmaz ile Recep Yavuz katıldı.

Orgeneral Bilgin Balanlı ve hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un da aralarında bulunduğu 77 tutuklu sanık ve hakkında yakalama kararı bulunan emekli Orgeneral Ergin Saygun duruşmaya katılmadı.

İkinci ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu tutuksuz yargılanan 113 kişi ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, dava konusu 1 ve 10 numaralı CD'lerin imajlarının talep eden sanık ve avukatların alabileceğini söyledi.

Adli Tıp Kurumu Başkanlığınca Ergin Saygun hakkında düzenlenen raporun da mahkemeye ulaştığını belirten Diken, 10 sayfalık raporun sonuç kısmını da okudu.

Buna göre raporda, ''Saygun'un yapılan muayenesinde mevcut bulgularla hastanede yatarak tedavisinin gerektirecek bir hastalığının tespit edilemediği, cezaevinde kalabileceği, sağlık durumunda değişiklik olduğunda durumunun yeninden değerlendirilebileceğine oy birliği ile karar verildiği'' belirtildi.

Duruşma, 5-7 Mart 2003 tarihinde 1. Ordu Komutanlığında düzenlenen plan seminerine ait ses kayıtlarının dinlenilmesiyle devam ediyor.

Zaman, 08.03.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.