Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > 'Belgeleri başkası koydu' savunması çöktü

'Belgeleri başkası koydu' savunması çöktü
 
Balyoz davasının son duruşmasında önemli bir gelişme yaşandı.

Duruşmada aralarında Çetin Doğan'ın da bulunduğu bazı sanıklar, Gölcük Donanma Üssü'ndeki belgelerin, söz konusu odaya teknik bir arızadan dolayı giren bazı görevliler tarafından konulmuş olabileceği yönünde ithamlarda bulundu. Bunun üzerine söz alan Erdinç Yıldız, "Söz konusu görevlilere kapıyı ben açtım. Görevliler sıkışmış olan kabloları düzeltip, çıktılar." dedi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen Balyoz davasının 76. duruşması Silivri'de görüldü.

Mahkemede ilk olarak 'askerî casusluk' diye bilinen davadan tutuklu sanık Binbaşı Mehmet Cem Çağlar'ın savunması alındı. Gölcük Donanma Üssü'nde ele geçirilen belgelere değinen Çağlar, söz konusu belgelerin binanın zeminindeki gizli bölmeye kendi istek ve izninin dışında konulduğunu öne sürdü. Çağlar, "Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramada el konulan malzemelerin tamamı İstihbarata Karşı Koyma (İKK) Kısım Amirliği'ne aitti.'' şeklinde konuştu. Cem Çağlar'ın çapraz sorgusuna geçilmesinin ardından emekli Orgeneral Çetin Doğan söz aldı. Aramada kısa bir süre önce görevlilerin zemin altındaki kabloların sıkıştığını söyleyerek odanın karolarını kaldırdığını öne süren Doğan, kabloların sıkıştığı yer ile aramada ele geçirilen belgelerin aynı yer olduğunu söyledi. Kabloyu düzeltmeye giren görevlilerin, tam yerini bilmesinin şüphe uyandırdığını savundu. Doğan, "Oraya belgeleri koyan kim ise belki poşeti açarken kabloya dokunmuştur. Belki de onu düzeltmeye gelmiştir.'' ifadelerini kullandı. Bunun üzerine mahkeme heyetinden söz isteyen Astsubay Erdinç Yıldız, Çetin Doğan'ı anında yalanladı. Görevlilere kapıyı kendisinin açtığını dile getiren Yıldız, "Kemalettin Yakar Binbaşı'mın malzemeleri oraya koymasından bir gün sonra, OBİ personeli iki arkadaş geldi. Kabloların sıkışık olduğunu belirterek odayı açmamı istedi. Odayı birlikte açtık, karoları birlikte kaldırdık. Kablolar gerçekten de sıkışmıştı. Olması gerekenden yukarıdaydı kablolar. Düzelttiler ve çıktılar. Ben yanlarındaydım, gördüm.'' dedi.

Çapraz sorgu sırasında Savcı Hüseyin Kaplan, sanık Cem Çağlar'a aramaya gelen savcının kanunsuz arama yapıp yapmadığını ve ele geçirilen belgelerin oradan alınıp alınmadığını sordu. Aramaların kanuna uygun olarak yapıldığını kaydeden Çağlar, elde edilen belgelerin de zeminin altındaki bölmeden alındığını söyledi.

Zaman, 14.02.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.