Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Cezaevinden her şeyi idare ediyoruz

Cezaevinden her şeyi idare ediyoruz
Balyoz davası sanığı Sağdıç'la ilgili ses kaydı, cezaevinin ofis gibi kullanıldığını gösterdi. "Buralarda da enteresan değişiklikler var. Askeri camiada da. Analarını b..." ifadesi soru işaretleri uyandırdı. Kayıtta, bazı gazetecilerin de adı geçiyor. Sağdıç'ın oğlu olduğu belirtilen kişi, bir gazeteciden "Yanlışlık yapmıştı, kuş uçurduk." diye bahsediyor.

Hasdal Askerî Cezaevi'nde tutuklu muvazzaf subaylarla ilgili dün internete çarpıcı bir ses kaydı düştü. Halen Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı olan Balyoz davası sanığı Koramiral Kadir Sağdıç'la ilgili ses kaydı, cezaevinin ofis gibi kullanıldığını gösterdi. Dailymotion isimli sitede yayınlanan kayıtta, Sağdıç olduğu iddia edilen kişinin oğlu ve eşiyle yaptığı konuşmalar yer alıyor. Buna göre Sarp Sağdıç (oğlu), Özden Örnek'in oğlu Burak Örnek'le beraber Akdeniz'de sondaj yapmak istediklerini belirtiyor. Baba Sağdıç'ın cevabı bu işe içeriden aracılık edildiğini gösteriyor. "Yaa merak etme, şeyleri bağladık, tavsiyelerde bulunduk. Nereye boş, nereye boş! Bırakır mıyız lan oraları boş?! Her şeyi buradan idare ediyoruz." cümlesi dikkat çekiyor. Sanığın avukatlarınca yalanlanmayan ses kaydında, "Bizim buralarda da enteresan değişiklikler var. Askerî camiada da. Analarını be..." ifadesi ise soru işaretlerine yol açıyor.

Cezaevinde olmalarına da değinen Koramiral Kadir Sağdıç, rahat hareket edebildiklerine dikkat çekiyor. Eşinin dışarıda olup hesap sorulması dileğine de ilginç bir cevap veriyor: "Yok yavrum, biz buradayken daha iyi söküyoruz. Hiç merak etme, diş operasyonları çok güçlü gidiyor." Sağdıç'ın Hasdal Cezaevi'ni ofis gibi kullandığı anlaşılan ses kaydında bazı gazetecilerle ilgili de ilginç ifadeler kullanılıyor. Baba-oğul arasında geçen konuşmada gazeteci Can Dündar'a yönelik işten atılması için istihbarat aktarıldığı iması yapılırken, Sarp Sağdıç şu ifadeleri kullanıyor: "Evet, evet. O, yani biraz yanlışlık yapmıştı. Kuş... Kuş uçurduk! Hahahaha.."

Baba Sağdıç ise buna karşılık şu sözlerle memnuniyetini dile getiriyor: "İyi, iyi yapmışsınız. Yapanların eline sağlık, kimler yaptıysa... Eee, ama burası böyle. Herhalde bunlar, bu şey grubu falan, Ciner Grubu istatistikleri ve anketleri kendileri yapıyorlar herhalde veya bir yerlerden mesaj alıyorlar... Bu işlerin böyle gitmeyeceğini, bir yola varılmayacağını anlıyorlar yani...

Kadir Sağdıç, cezaevindeki şartların rahatlığından da bahsederken, cezaevine girmesiyle ilgili telefondan galiz küfürler ediyor: "Valla, yani diyet, spor, okuma, yazma. Kitaplar yazılıyor. Yazanlar var. Attıklarına, atacaklarına pişman olacak p...ler." Hasdal Cezaevi'nde istedikleri gibi hareket ettiklerini anlatan Koramiral Sağdıç, cezaevinin adını şu şekilde değiştiriyor: 'Hasdal Entelektüel Center'. Sağdıç, cezaevinde iç meselelere de oldukça vâkıf. Askeriyedeki değişikliklerden bahseden Sağdıç, "Bizim buralarda da enteresan değişiklikler var. Askerî camiada da. Analarını belleyeceğiz!" diyor.

Balyoz tutuklusu Kadir Sağdıç, Ağustos 2010'a kadar Güney Deniz Saha Komutanı olarak görev yapmış sonra, Ağustos 2011 e kadar Genelkurmay Muhabere Elektronik Bilgi Sistemleri Başkanlığı görevini yürütmüştü. Bu tarihten sonra da Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı'na atanmıştı. Bu pozisyon normalde olmayan bir pozisyondu, tutuklular için icat edildi. Sağdıç, halen Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı olarak görünüyor.

Zaman, 17.01.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.