Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Hile ile esir alındım

Hile ile esir alındım
Balyoz ve İnternet Andıcı davaları kapsamında Kuzey Deniz saha Komutanlığı görevindeyken tutuklanan Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, İzmit’te yayımlanan yerel bir gazetenin sahibine mektup yazdı.
Koramiral Otuzbiroğlu mektubunda, “Bir kısım karanlık güçlerin işbirliği sonucunda kendi ülkemde hile ile esir alındım” diyerek bu davanın Türk Deniz Kuvvetleri’nin geleceğine vurulmuş bir darbe olduğunu ileri sürdü. Koramiral Otuzbiroğlu mektubunda şöyle dedi: “Ben Mehmet Otuzbiroğlu. Koramiral rütbesi ile Kuzey Deniz Saha Komutanı olarak Kasımpaşa İstanbul’da görev yapmakta iken bir üst rütbeye (Oramiralliğe) terfi şurasına (Yüksek Askeri Şura) 6 ay kala, 11 Şubat 2011 günü (Balyoz) olarak adlandırılan dava kapsamında, bir kısım karanlık güçlerin işbirliği sonucunda kendi ülkemde hile ile esir alındım. Hala Hasdal Askeri Ceza ve Tutukevi’nde tutuklu olarak özgürlüğüm, ailem ve bahriyemden mahrum bulunmaktayım. Hasdal’da tutuklu muvazzaf amiral sayısı 24’tür. Görevdeki 6 Koramiralden 4’ü tutukludur. İlaveten 6 Tümamiral, 14 Tuğamiral görevlerinin başında olması gerekirken, bir hıyanet çetesinin iftirası dolayısıyla esirdirler. Türk Deniz Kuvvetleri çağdaş ve etkin bir deniz gücüne sahiptir. Bu etkinlik, sahip olduğu gemi ve silahlardan çok personel gücüne dayanmaktadır. Bu dava Türk Deniz Kuvvetleri’nin geleceğine vurulmuş bir darbedir. Bundan kim yarar umar onu size bırakıyorum.”
Otuzbiroğlu, mektubunda Gelecek 100 yıl kitabının da yazarı olan Geeorge Friedman’ın, daha sonra yazdığı Gelecek 10 yıl adlı kitabının okunmasını önerdi.

Hürriyet, 08.12.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.