Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz'da ses kayıtları dinlenecek

Balyoz'da ses kayıtları dinlenecek
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen Balyoz davasında savunmaların tamamlanmasının ardından dün sanıklar ile avukatların taleplerinin alınmasına geçildi.

Avukatların, delillerin sahte ya da üretilmiş olduğunu iddia ederek tahliye talebinde bulunmaları üzerine Başkan Ömer Diken, bu aşamadan sonra delil niteliğinde olan ses kayıtları ile belgelerin değerlendirileceğini açıkladı. Diken, sanıkların, kendi haklarında suç unsuru olarak gösterilen bu delillerle ilgili olarak "Evet bana ait." ya da "Bana ait değil." şeklinde açıklama yapabileceklerini kaydetti.

Bazı sanıkların avukatı, Kemal Yener Saraçoğlu, 2002-2003 yıllarında Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan emekli Orgeneral Hilmi Özkök, eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Aytaç Yalman, Bülent Alpkaya, Cumhur Asparuk'un 'tanık' olarak dinlenmesini talep etti.

Birinci Ordu'da 5-7 Mart 2003 tarihinde gerçekleştirilen darbe planı seminerinde Çetin Doğan, şu ifadeleri kullanıyordu: "Toplumsal olaylarda artık acıma, bilmem ne yapma filan yok. Ülkeyi götürmek isteyen bayrak açmış adamlar, yeşil bayrakla dolaşan insanlara karşı öyle tavizdir bilmem nedir efendim dağılınız bilmem ne dağılma değil toparlanma var. Tepeleme var. Başka bir şey yok. Yani bu olaylar yani bu hale gelmez inşallah gelmez. Biz her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olma bakımından söylüyorum."

Sanıklardan Korgeneral Ergin Saygun, muhtemel darbede aşırı şiddetin ters sonuçlar verebileceğini söylüyor. Bunun üzerine dönemin 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Şükrü Sarıışık, şunları söylüyor: "Kolordu komutanlığından yeterli emniyet tedbirlerini alabilecek bütün birliklerimi oraya görevlendiririm. İstanbul'un üzerine çökerim. Bu ülkeyi bölecek parçalayacaklardır ve ülkeyi başka bir rejimin içerisine taşıyacaktır. Böyle kararlı olan bir halka karşı da acımasızca hareket etmek bizim görevimizdir."

Zaman, 07.12.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.