Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz sanığı: irtica.org isimli sitenin kapatılması için uğraştım

Balyoz sanığı: irtica.org isimli sitenin kapatılması için uğraştım
Hükümet aleyhine kara propaganda yaptığı iddia edilen internet sitelerinin yayınlandığı şubeye isteği dışında atandığını söyleyen emekli Albay Fuat Selvi, sitenin reytingi düşsün ve kapatılsın diye verilen görevleri ucundan tuttuğunu iddia etti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen internet andıcı davasında tutuklu sanık Korgeneral Mehmet Eröz'ün savunması ile çapraz sorgusunun tamamlamasının ardından Avukatı İlkay Sezer de savunması için söz istedi. Hakkari'deki hain saldırıda yaşamını yitiren Mehmetçikleri saygıyla andığını belirten Sezer, "Ruhları şad olsun" dedikten sonra da savunmasına başladı.

Ergenekon davalarının iddianamelerini hatırlatan Sezer, asker sanıkların terör örgütünü kullandıkları, kendi personelini bile şehit ettikleri şeklinde akıl almaz iddiaların olduğunu söyledi. Sezer, askerlere yönelik yapılan psikolojik harekatın bir neticesi olarak bu sanıklar hakkında dava açıldığını ifade ederek, İstanbul adliyesinde 3 orduya komuta edebilecek kadar yani 50'nin üzerinde generalin tutuklu olarak yargılandığını söyledi. Sanık Eröz'ün Bilgi Destek Dairesinde bilgisayarları silme emrini vermekle suçlandığını dile getiren Sezer, askeri savcılığın soruşturması sırasında 74 adet bilgisayarın imajlarının alındığını, ortada kaybolan bir delilin olmadığını öne sürdü. Sezer, müvekkilinin tahliyesini istedi.

Emekli Albay Fut Selvi de savunmasında, Ağustos 2006 tarihinde Genelkurmay karargahına "isteği hilafına" atandığını ifade ederek, "Kurmay bir hava subayının istemeyeceği bir görev yeriydi. Daha sonra Ağustos 2008'de de havacılar için en kötü yere İstanbul Merkez Komutanlığı'na atandım. Terör örgütü ara yönetici olarak suçlanıyorum. İstemediği yerlere atandırılan nasıl bir yöneticiyim, anlamak mümkün değil." diye konuştu.

Sanık Selvi, Genelkurmay Harekat Başkanlığı Bilgi Destek Daire Başkanlığı bünyesinde Cari İşlemler Şube Müdürü'nün iş yükünün fazla olduğu gerekçesiyle işlettiği internet sitelerini diğer şubelere devretmek istediğini anlattı. 'İrtica.org' sitesinin sorumluluğunun ocak 2008'den itibaren 2. Destek Şube Müdürü olarak kendisine verildiğini belirten Selvi, "Ben bu site üzerinde çalışmak istemedim. Yanlış anlaşılabilecek bir konu olduğu, belli basın tarafından istismar edilebileceğini düşündüğüm için istemedim. Daire Başkanı (İhsan Balabanlı) 'Site Başbakanlık emirlerine ve MGK kararlarına uygun. 1. Şube'nin yaptığı PKK ile ilgili çalışmalarına da devam edersin.' dedi." ifadesini kullandı.

Selvi, Savcı Mehmet Ali Pekgüzel tarafından yöneltilen bir soru üzerine isteği dışında göreve getirilmesinden ve sitenin kapatılması talebinin dikkate alınmaması yüzünden pasif direniş yaptığını söyledi. Kendisine verilen görevi ucundan tuttuğunu belirten Selvi, amacının da sitenin reytinginin düşüp, komutanların, "Nedir bu yahu? O kadar emek harcadık fakat sitelerin durumları ne?" diyerek sitelerin kapatılmasına karar vermelerini sağlamak olduğunu savundu.

'TÜMGENERAL İHSAN BALABANLI'NIN DİNLENMESİNİ İSTEDİ'

Fuat Selvi, "irtica.org" sitesini yönetmek istemediğini, kapatılması için kendisine bu görevi veren dönemin Bilgi Destek Daire Başkanı Balyoz davası sanığı Tümgeneral İhsan Balabanlı'yla konuştuğunu, ancak isteğinin kabul edilmediğini söyledi. Sanık Selvi, Balabanlı'nın tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Sabahları basından taranan haberleri, siteye konulması için daire başkanının onayına sunduğunu belirten Selvi, daire başkanının da bu haberleri harekat başkanının onayına sunduğunu anlattı. Selvi, Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in, "Bu haberlerden sakıncalı olanlara rastladınız mı?" şeklindeki soru üzerine rastlamadığını söyledi. Sitelerin arşiv kayıtlarında siyasi içerik olup olmadığını bilmediğini belirten Selvi, "Yeni bir emir olmadan sitelerden bir haberi çıkarabilmem mümkün değil. Genelkurmay karargahında kimse görevinin dışına çıkmaya cesaret edemez. Komutanın emri sorgulanmadan yapılır. Askeri ceza ve disiplin yasaları bellidir, emre karşı çıkmak mümkün değildir." dedi. Komutana arz edilen haberlerden belki 80 haberden bir tanesinin seçilerek siteye konulmasına karar verildiğini ifade eden Selvi, kendi kafalarına göre siteye haber koymalarının mümkün olmadığını söyledi.

Binbaşı Selvi, "İddianamede iddia edildiği gibi CHP'li siyasetçiler ve akademisyenlerle herhangi bir çalışmada bulunmadığını savundu Sanık Selvi, böyle bir çalışma için dönemin Genelkurmay 2. Başkanı olan Balyoz davasının firari sanığı Ergun Saygun ile dönemin Harekat Başkanı olan bu davanın firari sanığı Orgeneral Nusret Taşdeler'den bu konuda bir emir almadığını söyledi. Selvi "Bu kişilerin tanık olarak dinlenmesini talep ediyorum." diye konuştu.

Zaman, 21.10.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.