Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz davasında tahliye talepleri reddedildi

Balyoz davasında tahliye talepleri reddedildi
 
Balyoz davasında tutuklu sanıklar tarafından yapılan tahliye taleplerinin reddine karar verilirdi. 184 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verilen duruşmada, ana Balyoz dava dosyasına ait savunması tamamlanan 30 tutuksuz sanığın ise bundan sonraki duruşmalarda izinli sayılmaları karara bağlandı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Balyoz davasının 49. duruşmasında saat 17.10'a kadar sanıklar ile avukatların talepleri alındı. Emekli ve muvazzaf 224 askerin yargılandığı duruşmada Tümgeneral Hasan Fehmi Canan'ın avukatı aynı zamanda oğlu Mustafa Canan, babasının tahliyesine karar verilmesini talep etti.

Davanın tutuklu sanığı Koramiral Kadir Sağdıç'ın avukatı Murat Ergün ise, "Sanıkların masum olduğuna, sahte ve düzmece delillere dayanılarak tutuklandıklarına inanıyorum. Sanıklar TSK mensubu olmasalardı bu belgeler ve bu gerekçelerle tutuklanmazlardı. Ben ve diğer meslektaşlarım bir bayrağı, bir vatanı savunur gibi müvekkillerimizi savunuyoruz." diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın bir televizyon programında yaptığı açıklamalara değinen Ergün, "Arınç, toplu yargılamaların uzamasından, milletvekillerinin tutukluluğundan, askerlerin toplu olarak tutuklanmasından, toplumun ve kendilerinin de huzursuz olduğunu söyledi. Arınç 'Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in CMK 250'de değişiklik için çalışma yaptığını, CMK 250. ve 100. maddedeki katalog suçlara ilişkin tutuklamalarla ilgili değişiklik yapılacağını söyledi. Sanıklar lehine önemli bir gelişme bu. Sizin dayandığınız olan yasa maddesi değişiyor. Bu değişiklik yapılmadan siz uygulayın, sanıkları tahliye edin." dedi.

Sanıklar ile avukatlarının taleplerinin alınmasının ardından taleplerin değerlendirilmesi için duruşmaya yaklaşık 1 saat ara verildi. Mahkeme heyeti adına Başkan Ömer Diken, saatin geç olması nedeni ile sadece tahliye ve vareste (duruşmalardan izinli sayılma) taleplerinin karara bağlandığını, diğer taleplerin ise celse arasında değerlendirileceğini açıkladı. Başkan Diken, şehir dışında görev aldıkları için duruşmalara gidip gelmekte güçlük çektiklerini, mağdur olduklarını belirten tutuksuz sanıkların durumlarının değerlendirildiğini açıkladı. Ana Balyoz davasının savunması tamamlanan 30 tutuksuz sanığının bundan sonra duruşmalardan izinli sayılmaları karara bağlandı. Ayrıca tutuklu sanıkların tahliye taleplerinin reddi ile tutukluluk hallerinin devamına karar verilen duruşma, 24 Kasım tarihine ertelendi. Balyoz davası, 24-25-28-29 Kasım ile 1 ve 2 Aralık tarihlerinde 6 duruşma üst üste görülecek. Bu arada sanık yakınları, tahliye taleplerinin reddedilmesini alkışlarla protesto etti.

Zaman, 14.10.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.