Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > AKP’ye oy verdim niye devireyim

AKP’ye oy verdim niye devireyim

Balyoz davasının tutuksuz sanığı Emekli Astsubay Embiya Şen, duruşmada “Oy verdiğim hükümeti neden yıkmaya çalışayım” deyince tacize uğradı
 

Balyoz Darbe Planı davasında tutuksuz yargılanan emekli Astsubay Embiya Şen, hakkındaki suçlamaları reddederken, “Oy verdiğim hükümeti neden yıkmaya çalışayım? Hatta tüm sülalem hükümet partisine oy verdi” dedi. İzleyiciler, “Sen git simit sat. Allah belanı versin” diye tepki gösterdi.

Balyoz davası kapsamında bugüne kadar yapılan duruşmalarda ilk dosyanın 196 sanığından 191’inin ifadeleri tamamlanarak, Orgeneral Bilgin Balanlı’nın da aralarında bulunduğu birleştirilen dosyanın 28 sanığının savunmalarının alınmasına geçildi. Hakkında yakalama kararı bulunan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun’un ifadesi henüz alınamadı.

 

Emekli Astsubay konuştu

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, özel operasyon timinde görevli olarak isminin geçtiğini belirten tutuksuz sanık emekli Astsubay Embiya Şen de şunları söyledi: “İlgim ve bilgim olmayan oluşumla ilgili ne diyebilirim? Ben bu olayı basından duydum. Olayda adı geçenlerin bir kısmını katıldığım kurslardan tanıyordum. Elime gazeteyi aldım ‘Bu yapmıştır, bu yapmamıştır’ diye kendi kendime düşündüm. Hatta büyük tepki de gösterdim. Anlatılanlara bakınca ‘bu kadar da olmaz ki’ dedim. Haziran ayında beni de sorguya aldılar. Şaşırdım. Beni aldılarsa herkesi alırlar dedim. Oy verdiğim hükümeti neden yıkmaya çalışayım? Hatta tüm sülalem hükümet partisine oy verdi. Suçlamayla alakam yok.’’

 

Sanık yakınları hakaret etti

Şen’in bu sözleri üzerine sanıkların yakınlarından oluşan izleyici sıralarından, “Sen git simit sat. Allah belanı versin” diye sesler yükseldi. Şen, duruşmaya verilen ara sırasında sanık Çetin Doğan’ın eşi başta olmak üzere bazı sanıklar ile sanık yakınlarının sataşmalarına ve hakaretine maruz kaldığını açıklayarak, şikâyette bulundu. Şen, “Yıkmakla suçlandığımız bir hükümete oy verdiğimi söylediğim için bu sataşmalara maruz kalıyorsam durum daha da vahim. Bu sataşmaları ve hakaretleri hak edecek ne yaptım. Savunmamda kimseyi suçlamadım. Sadece kendi hayat görüşümü söyledim. AK Parti’ye oy verdim diye hakarete maruz kaldım” dedi.

Mahkemenin şahit olmadığı bir olaya müdahale edemeyeceğini açıklayan Mahkeme Başkanı Ömer Diken ise, Şen’in isterse Silivri Savcılığı’na suç duyurusunda bulunabileceğini belirtti.

Bu arada Sanık Şen’in, söz almadan önce sanık Çetin Doğan’ın eşi Nilgün Doğan’ın duruşma salonundan ayrıldığı gözlendi.
 

Taraf, 12.10.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.