Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > 'Balyoz' davaları birleşti

'Balyoz' davaları birleşti
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, iki davanın birleştirilmesine ve Tümgeneral Beyazıt Karataş'ın tutuklanmasına karar verdi.

İSTANBUL - 'Balyoz Planı' davasıyla İkinci 'Balyoz Planı' davası birleşti.

İkinci 'Balyoz Planı' davasının iddianamesinin TRT spikeri tarafından 6 saatte okunmasının ardından söz alan Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş, davaların birleştirilmesini ve Tümgeneral Beyazıt Karataş'ın tutuklanmasını talep etti.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi de, bu talepleri kabul etti.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, TRT spikeri Ömer Faruk Zora tarafından İkinci ''Balyoz Planı'' iddianamesi okundu.

Spiker Zora, 10.30'da okumaya başladığı 82 sayfalık iddianameyi yaklaşık 6 saatte tamamladı.

İddianamenin okunmasının ardından taleplere ilişkin görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş, atılı suçla ilgili yargılama yerinin bu mahkeme olduğunu belirterek, görevsizlik kararı verilmesi yönündeki taleplerin reddine karar verilmesini istedi.

Mevcut delil durumunu dikkate alarak hakkında yakalama kararı verilen ve bugünkü duruşmaya katılan Tümgeneral Beyazıt Karataş'ın tutuklanmasına karar verilmesini isteyen Kırbaş, davalar arasında bağlantı bulunması ve delillerin birlikte değerlendirilmesi gerekçesiyle de bu davanın aynı mahkemede görülen ''Balyoz Planı'' davasıyla birleştirilmesini talep etti.

Mahkeme Heyeti talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi.

KORAMİRAL CORA DA TUTUKLANDI
Bu arada ikinci 'Amirallere suikast girişimi' davası kapsamında tutuklu bulunan Koramiral Deniz Cora, 'Balyoz Planı' soruşturması kapsamında da tutuklandı.

İstanbul Nöbetçi 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Cora'nın 'darbeye teşebbüs' suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Cora'nın da bugün tutuklandığı soruşturma kapsamında, Korgeneraller Korcan Pulatsü, Ziya Güler, Rıdvan Ulugüler ve Abdullah Can Erenoğlu, Tuğgeneral Kubilay Baloğlu, Tümamiral Mücahit Şişlioğlu, emekli Korgeneral Rasim Arslan, HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Yarman ve İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ''Şantaj ve askeri casusluk'' davasının tutuklu sanığı emekli Yarbay Seyfettin Alevcan'ın da aralarında bulunduğu tutuklu şüpheli sayısı 53 oldu.

ntvmsnbc.com, 03.10.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.