Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > HSYK şike ve Deniz Fener'i e.V davasına el attı

HSYK şike ve Deniz Fener'i e.V davasına el attı
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu şike soruşturması ve Deniz Feneri e.V davasıyla ilgili olarak zanlıların yaptıkları şikayetleri araştırmak üzere müfettiş görevlendirdi.

ŞİKE SAVCILARINA İNCELEME

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından görevlendirilen iki müfettişin, futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma dosyalarını incelediği öğrenildi.

Bugün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine gelen müfettişlerin, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk tarafından yürütülen futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma dosyalarını incelemeye başladığı ve dosyadaki belgelerin araştırıldığı kaydedildi.

Müfettişlerin adliyede olması ve belgeleri incelemesi nedeniyle soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve kulüp yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun avukatlarının adliyede, Türkiye Futbol Federasyonuna da gönderilen belge ve klasörleri inceleyemediği ifade edildi.

Soruşturma kapsamında tutuklanan Aziz Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediyesporlu oyuncu İbrahim Akın ve eski futbolcu Ümit Karan'ın avukatları, soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Berk'i, ''hukuka aykırı hareket ettiği'' iddiasıyla HSYK ve Adalet Bakanlığına şikayet etmişti.

Avukatların şikayeti üzerine HSYK'nın, soruşturma belgelerinin incelenmesi ve gerektiğinde savcı Berk'in ifadesinin alınması için iki müfettiş görevlendirdiği kaydedildi.

DENİZ FENERİNE DE İNCELEME

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Almanya'daki ''Deniz Feneri e.V.'' bağlantılı soruşturma kapsamında tutuklanan Zahid Akman ve Zekeriya Karaman'ın avukatının soruşturmayı yürüten savcılar hakkında yaptıkları şikayet üzerine konuyla ilgili 2 müfettiş görevlendirdi.

Alınan bilgiye göre, Akman ve Karaman'ın avukatı ''Savcıların mahkeme kararında tahrifat yaptıkları'' gerekçesiyle şikayette bulunmuştu.

Şikayeti görüşen HSYK 3. Dairesi, konuyla ilgili 2 müfettiş görevlendirdi.

Müfettişlerin bu sabah saatlerinden itibaren Ankara Adliyesine gelerek soruşturmaya ait dosyaları inceledikleri öğrenildi.

Zaman, 05.08.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.