Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Hayali adresler hayali isimler...

Hayali adresler hayali isimler...

Almanya’daki Deniz Feneri e.V. soruşturmasının Türkiye ayağında, derneğin hayali isim ve adreslere yardım parası aktarmış gibi gösterdiği öne sürüldü

Taraf, üç yıldır süren Deniz Feneri e.V soruşturmasının Türkiye ayağında yeni bilgilere ulaştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada yardım için toplanan paranın hayali adres ve isimlere aktarıldığı tesbit edildi. 30 kişinin izini süren savcılar, dört kişi üzerinde yoğunlaştı.

 

Almanya’dan yeni bilgiler

Deniz Feneri e.V soruşturmasında üç ay önce Almanya’ya giden Ankara Cumhuriyet Savcıları, buradaki meslektaşlarından aldıkları belgelerle yeni bilgilere ulaştılar. Almanya’da tanıkları da dinleyen savcılar, derneğin kasasından “yardım” adı altında Türkiye’ye para aktarıldığını tebsit ettiler. Yapılan araştırmada verilen adres ve isimlerin korsan, yani hayali olduğu belirlendi. Alman savcılar da adres ve isimler konusunda Türk savcıları bilgilendirdiği öğrenildi.

 

Yardım adı altında yolsuzluk

Deniz Feneri e.V soruşturmasını yürüten Alman savcılar, Türkiye’den giden savcılara yardım ve bağış başlığı adı altında toplanan paranın hangi yöntemlerle usulsüz bir şekilde kullanıldığına dair bilgiler de verdi. Alman savcılar, derneğin “sosyal yardım” ve “dayanışma parası” diye vatandaşlardan para topladığı, toplanan paranın kayıtlı olan kısmının haricinde bir de kayıt edilemeyen bölümünün olduğunu aktardılar. Alman yetkililerin bilgisi ve isteği doğrultusunda yapılan incelemede derneğin Türkiye’deki faaliyetlerinde de aynı şekilde yolsuzluk yapıldığı tespit edildi.

 

Dört isim mercek altında

Yolsuzluk iddiaları ile ilgili savcıların Almanya’da iki yeni tanık ile görüştükleri öğrenilirken, bu tanıkların yardımların yerine ulaşmadığı konusundaki iddiaları doğruladığı belirlendi. Üç yıl içinde yaklaşık 80 kişinin ifadesine başvuran savcılık, ‘yolsuzluk’ ve ‘haksız kazanç elde etmek’ suçlaması ile dört isim üzerinde yoğunlaştığı, yaklaşık 30 kadar kişinin ise şüpheli konumunda olduğu bildirildi. Soruşturmada ‘sanık’ sıfatı ile yargılanması istenecek isimlerin ise Z.A, İ.K, H.Y ve Z.K olduğu belirtildi.

 

Harcamalar şeffaf değil

Derneğin kamu yararına yapılacak işlerde, ihale, erzak alım satımlarına ilişkin bilgileri internet sitesi veya diğer yayın kuruluşları aracılığı ile duyurması gerekirken, bu kuralın ihlal edildiği ve yapılan alım satımlarda şeffaflık ilkesinin bulunmadığı öne sürüldü. Derneğin kasasına giren para ile harcanan paranın örtüştüğü belirtilirken, yapılan incelemelerde harcama olarak gösterilen birçok belgenin de sahte olduğu saptandı.

 

Verdikleri parayı sormamışlar

Alman savcıları Deniz Feneri Derneği e.V ile ilgili çok çarpıcı bir gerçeği de ortaya çıkardı. Derneğe bağışta bulunan milyonlarca insanın verdiği paranın akıbetini araştırmadığı tespit edildi. Almanya’da görülen Deniz Feneri e.V soruşturmasında sadece iki yardım sahibi paralarının yerine ulaşıp ulaşmadığını araştırdılar. Türkiye’de ise henüz bu konuda tek bir başvuru bile yapılmadığı iddia edildi.

Taraf, 11.05.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.