Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > HSYK: Sorumlu Ankara savcısı

HSYK: SORUMLU ANKARA SAVCISI

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkan Vekili Hamsici: Deniz Feneri’ne bakan savcılar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca görevden alınmışlardır...
 

HSYK Başkan Vekili Ahmet Hamsici, Deniz Feneri e.V davasının Türkiye soruşturmasını üç yıldır yürüten savcılar Mehmet Tamöz, Nadi Türkaslan ve Abdulvahap Yaren’in Kurul tarafından değil, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlerinden alındığını açıkladı.

Deniz Feneri davasının tutuklu sanığı eski RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın “mahkeme kararlarında tahrifat yapmak”la suçladığı savcılar hakkında soruşturma başlatan HSYK’nın Başkan Vekili Ahmet Hamsici, Taraf ’a konuştu. Üç yıldır soruşturmayı yürüten savcılar Mehmet Tamöz, Nadi Türkaslan ve Abdulvahap Yaren’in Kurul tarafından değil Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlerinden alındığını belirten Hamsici, şunları söyledi:

 

‘Kararları kapatma usule uygundur’

“Deniz Feneri e.V Davası ile ilgili soruşturmayı yürüten savcılar HSYK tarafından değil, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlerinden alınmışlardır.

İstanbul Özel Yetkili Savcılarının, soruşturmalarında, gözaltına alınacak şahıslarla ilgili arama kararlarının üzerini kapatmaları tamamen usule uygundur. Eğer kapatmazlarsa soruşturmanın selameti açısından suç işlemiş olurlar. Çünkü Ankara’da gözaltına alınacak şahsı İstanbul’daki neden bilsin. Bu tamamen usule uygundur.

Öte yandan Deniz Feneri savcıları, şüphelilerin mal varlıklarına el konulmasına ilişkin mahkeme kararının üzerini kapatmaları soruşturma ile alakası olmayan şahısları mağdur etmiştir.”

 

Seçen: Taraf’ın manşetine isyanım var

İstanbul Başsavcı Vekili Fikret Seçen, Taraf’ın dün “Deniz Feneri’ne Başsavcı isyanı” başlığıyla yayımladığı haberle ilgili açıklama yaptı. Seçen, şöyle dedi: “Bir gazetede önceki günlerde ‘Deniz Feneri’ ile ilgili yer alan manşet haberin içeriğindeki konu hakkında HSYK yetkilisi tarafından daha önce yürüttüğümüz soruşturmalardaki uygulamalarla ilgili sorular tevcih (yöneltildi) edildi. Kamuoyunda bilinen Ergenekon v.b. soruşturmalardaki yakalama ve arama kararlarının suretlerinde bir kısım şüpheli isimlerinin ve adreslerinin kapatılmak suretiyle ilgili birimlere gönderildiğini, buradaki temel amacın bir şüphelinin diğer şüpheliler ile ilgili delilleri öğrenmesi suretiyle gizliliğin ihlal edilmesini engellemek ve delillerin karartılmasının önüne geçmek olduğunu şifahi olarak bildirdim. Dolayısıyla HSYK tarafından şahsımdan yazılı görüş talebinde bulunulmadı. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın (CMK. 250. Madde ile yetkili bölümü), yürütülen ve kamuoyunun yakından takip ettiği çok önemli soruşturmalar ile ilgili basında yer alan gerçekdışı birçok haber hakkında bugüne kadar hiçbir açıklama yapmadığımız halde, Ankara Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmadaki usuli işlemlerin doğru veya yanlış olduğuna dair açıklama yapmamız söz konusu değildir... Kısacası ben, Deniz Feneri soruşturmasına değil, gazetenizde yer alan manşete isyan etmekteyim.”

Taraf, 04.09.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.