Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Dursun Çiçek Silivri’ye geçiyor

Dursun Çiçek Silivri’ye geçiyor
Tutuklu Tuğamiral Sevim ile Kurmay Albay Çiçek, 30 Ağustos itibariyle emekliye ayrılacakları için, bayramın ikinci günü Hasdal Askeri Cezaevi’nden Silivri Cezaevi’ne nakledilecekler
 

İnternet andıcı davasının tutuklu sanığı Tuğamiral Alaattin Sevim ile Balyoz ve ıslak imza davalarının tutuklu sanığı Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek, 30 Ağustos itibarıyla emekliye ayrılacakları için Hasdal Askeri Cezaevi’nden Silivri Cezaevi’ne nakledilmeye hazırlanıyor. Bayramın 1. gününü Hasdal’da geçirecek olan iki deniz subayının, bayramın ikinci günü emekliye ayrıldıkları için Silivri’ye nakledilmeleri bekleniyor.
İki deniz subayı da 1-4 Ağustos arasında toplanan Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) terfi alamadıkları için emekli edilmişlerdi. Balyoz ve ıslak imza davalarının sanığı Albay Çiçek, 2 yılı aşkın bir süredir Hasdal Askeri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Tuğamiral Sevim ise İnternet andıcı davası kapsamında bir hafta önce tutuklanarak cezaevine konuldu.
Hasdal’ın en eski ve en yeni bu iki sakininin ortak noktası ise YAŞ’ta terfi alamadıkları için emekli edilecek olmaları. İki deniz subayı 30 Ağustos’ta emekliye ayrılacak ve 31 Ağustos itibarıyla üniformalarını çıkararak sivil olacak. Bu doğrultuda 30 Ağustos’u yani bayramın ilk gününü Hasdal Askeri Cezaevi’nde geçirecek olan bu iki isim, 31 Ağustos’ta Silivri’ye nakledilmeyi bekleyecek. Bu iki ismin Adalet Bakanlığı genelgesi doğrultusunda Silivri’de açık görüş olanağı bulunuyor.

AYİM’de dava açtı
Çiçek, AYİM’de kendisiyle benzer durumda olan çok sayıda tutuklu subay için emsal teşkil etmesi beklenen kritik bir dava açmıştı. Dava dilekçesinde Çiçek, tutuklu geçirdiği sürenin hizmet süresine dahil edilmemesi gerektiğini, bu nedenle emekliye ayrılmak için TSK’da gerekli hizmet yılını doldurmadığını savunarak, emeklilik işleminin durdurulmasını talep etmişti. Bu dava nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, tutuklu albaylar için emsal niteliği taşıyacak olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Ancak, AYİM’in henüz bu davaya ilişkin karar vermemesi nedeniyle Çiçek’in de Sevim gibi Silivri’ye nakledilmesi bekleniyor.

Milliyet, 30.08.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.