Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz davası hızlanacak

Balyoz davası hızlanacak

Balyoz avukatlarından Erol, “3 ekimden sonra her gün duruşma yapılacak ve ceza çıkacak” dedi. Mahkeme Başkanı davanın hızlanacağını doğruladı

 

Balyoz Planı davasının dünkü duruşmasında ilginç bir gelişme yaşandı. Sanık avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol, duyduğu bir dedikoduya göre davanın 3 Ekim 2011 tarihinden itibaren her gün görülmeye devam edileceğini ve nisan ayında karar çıkarak sanıklara ceza verileceğini söyledi. Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nin de mahkemenin kararını onayacağının konuşulduğunu belirten Erol, “Eğer bu dedikodular doğruysa ruhsatımı yırtarım, cübbemi yakarım. Bu mesleği de bırakırım” dedi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken de, 3 ekimden itibaren aralıksız duruşma yapacaklarının doğru olduğunu söyleyerek, “Siz ve müvekkillerinizin verdiğiniz dilekçe ve imzalarda da bu böyle. Dava görülsün karar verilsin istiyorsunuz” cevabını verdi. Avukat Erol ise, “Ama önce müvekkillerimizi tahliye edin sonra karar verin” dedi.

 

Ceza verilecek

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri’de görülen 162’si tutuklu 196 sanıklı Balyoz davasının 39. duruşması yapıldı. Duruşmaya eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 141’i tutuklu 154 sanık katıldı.

Mahkeme Başkanı Diken şunları söyledi: “Bizim bilgimiz dahilinde olan davayı 3 ekime ertelemeyi düşünüyoruz. Eylül ayında salonu Ergenekon davalarına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi doldurdu. ‘Duruşmaları kesintisiz yapalım’ dediniz. Biz de bunun için ne yapılabileceğini araştırdık.”

 

Sanıklara yer açmak için

Bunun üzerine Avukat Erol “Demek ki köstebek var içinizde. Ben bunu duyduğuma göre” diye araya girdi. Başkan Ömer Diken “Bunu gizlemedik ki. Ben de mümkün olsa davanın bir an önce sonuçlandırılmasını isterim. Mümkün olsa gücümüz yetse yılbaşına bitirebilmek isterim. ‘8. Ceza Dairesi ayarlandı bitecek’ gibi bir söz olmaz. Zaten bu dosyalara 9. Ceza Dairesi bakıyor.” karşılığını verdi. Avukat Erol ‘un “8. Ceza Dairesi bakacakmış” diye ısrar etmesi üzerine Diken “Ben Yargıtay’dayken 9. Ceza Dairesi bakıyordu. Görev paylaşımı Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun yetkisinde” dedi.

 

Altı muvazzaf için tutuklama talebi

Balyoz Planı soruşturması kapsamında savcılıkça ifadeleri alınan Tuğamiral Şafak Yürekli’nin de aralarında bulunduğu 6 muvazzaf asker, tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne gelen Tuğamiral Yürekli ve 5 muvazzaf askerin, “Balyoz Planı”na ilişkin soruşturmayı yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar tarafından ifadesi alındı. Savcı Ayar, bu kişilerin tamamını tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye gönderdi.

Taraf, 20.08.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.