Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Kafes’in ajanına onay Örnek’ten

Kafes’in ajanına onay Örnek’ten

Gayrimüslimlere suikast eylemleri içeren Kafes Planı sanıklarından Tanju Veli Aydın’ı “haber elemanı” yapanın Balyoz sanığı Özden Örnek olduğu belirlendi. Kod adı: Kartal

Gayrimüslimleri hedef alan Kafes Eylem Planı davası sanıklarından Tanju Veli Aydın’a “haber elemanı” olarak onay verenin Balyoz sanığı dönemin Donanma Komutanı Oramiral Özden Örnek olduğu ortaya çıktı. Aydın’ın kod numarası “1202”, takma adı ise “Kartal.” Balyoz soruşturması kapsamında Eskişehir’de ele geçen ve ikinci iddianamenin ekleri arasında yer alan belgeler Balyoz-Ergenekon ilişkisine de ışık tutuyor. Gayrımüslimlere yönelik suikast eylemleri içeren Kafes Planı davasında tutuksuz olarak yargılanan işçi Tanju Veli Aydın’ın örgüt kapsamında “ajan” olarak görevlendirilmesine dair belgeler Balyoz’dan çıktı.


Kod adı: Kartal

Aydın’ın “haber elemanı” olarak görevlendirilmesine onay veren isim ise Balyoz davasında üç numaralı sanık olan dönemin Donanma Komutanı Özden Örnek. Eylül 2001 tarihli “Özel Haber Elemanı” konulu belgede Tanju Veli Aydın için şu ifadeler yer alıyor: “Donanma Komutanlığı’nca; her türlü yıkıcı, bölücü faaliyetler ile terörist eylemlere karşı alınacak tedbirlere esas olacak istihbaratın elde edilmesi maksadıyla, bir yıl süreyle denenen güvenilir kaynak ilgi yönerge esaslarına uygun olarak Donanma Komutanlığı Özel Haber Elemanı olarak görevlendirilmiş olup kod numarası ‘D 1202’, takma adı ‘KARTAL’ olarak tesbit edilmiştir.” Belgenin altında ise Özden Örnek’in ismi bulunuyor.

 

Yemin metni imzalatmışlar

Yine Özden Örnek isminin altında bulunduğu “Özel Haber Elemanı Kayıt Formu”nda Tanju Veli Aydın’ın kişisel bilgileri yer alıyor. “Özel Haber Elemanı Söz Verme Belgesi” olarak hazırlanan “gizli” ibareli belgede ise Tanju Veli Aydın’ın verdiği taahhüt metni yer alıyor. Buna göre belgede şu sözler yer alıyor: “Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasa ile belirlenmiş rejiminin, ülkesinin ve milletinin varlığına, refah ve güvenliğine yönelik aleyhte haberler ile iç ve dış tehdit unsurlarına ve bu unsurların faaliyet ve eylemlerine dair haberleri toplayıp Donanma Komutanlığı’na vereceğime, bu hususlarda verilen vazifeleri yapacağımı; bunlara mukabil verilecek olan iş ve masraf parasından başka hiçbir makamdan maddi talepte bulunmayacağımı; DKY 14-5 Deniz Kuvvetleri Haber Alma Ödeneği Sarf Yönergesi’ne aykırı hareketim, tutumum ve herhangi bir diğer nedenle görevime son verildiği taktirde keza hiçbir hak talep etmeyeceğimi; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın bana karşı hiçbir taahhüt ile bağlı bulunmadığını kabul ve taahhüt ederim.” Kafes davasının tutuksuz sanıklarından olan Tanju Veli Aydın, Kafes Eylem Planı’nda, “Birinci hücre elemanı” olarak yer alıyordu.

Taraf, 14.07.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.