Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Hepsi Balyoz çalışmış subaylar

Hepsi Balyoz çalışmış subaylar

Mahkemenin hakkında yakalama kararı çıkardığı altı general, bir amiral ve bir albayın Balyoz Planı’nın hayata geçmesi için özel görevler aldığı belirlendi
 

Eskişehir’de ele geçen Balyoz belgelerine ilişkin soruşturmada haklarında yakalama kararı çıkarılan altı general, bir amiral ve bir albay, Hava ile Deniz kuvvetleri komutanlıklarında önemli görevlerde bulunuyorlar. Belgelere göre sekiz muvazzaf subay, Balyoz Planı’nın hayata geçmesi için görev almış.

 

Muhalif personel tasfiye edilecek

Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Turgut Atman: Balyoz kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli subaylar tarafından hazırlanan Oraj Planı’nda “sıkıyönetim görevlerinde kullanılacak personel” olarak adı geçiyor.

Atman’ın Orgeneral Bilgin Balanlı’nın talimatlarıyla hareket ederek, Oraj Planı’nın başarısızlığı varsayımına dayalı olarak “plana muhalif personelin belirlenerek tasfiyesini önerdiği” belirtiliyor. Oraj Harekât Planı hakkında olası soruşturmalara karşı Hakim Albay Zeki Üçok’a talimat vererek tedbir aldırdığı kaydediliyor. Zeki Üçok da soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. 2012 yılında orgeneralliğe yükseltilmesi beklenen Atman’ın 2013-2015 yılları arasında Kuvvet Komutanlığı yapabilme ihtimali vardı.

 

Oraj hayata geçsin diye...

2. Hava Kuvvet Komutan Yardımcısı Tümgeneral Beyazıt Karataş: Oraj Harekât Planı’nda “Özel Personel ve Tali Bölge Komutan Yardımcısı” olarak görevlendirildiği belirtiliyor. Karataş’ın, “İhtimal” isimli belgeyi hazırladığı ve Oraj Planı’nın başarıya ulaşması için çalışmalar yaptığı iddia ediliyor. Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlık Teknoloji ve Koordinasyon Yardımcısı görevini yürütüyor.

Hava Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Bülent Kocababuç: Bilgin Balanlı’nın emirleri doğrultusunda, Oraj Planı’nın başarısızlığa uğramaması için gerekli tedbirlerin yer aldığı “alinacaktedbirler” isimli belgeyi hazırlamakla suçlanıyor.

Hava Kuvvetleri Personel Başkanı Tümgeneral Nedim Güngör Kurubaş: İddianamede, Kurubaş’ın Oraj Planı kapsamında “Sıkıyönetim görevlerinde kullanılacak personel” olarak görevlendirildiği belirtiliyor. Kurubaş, Oraj Planı’yla ilgili faaliyetleri içeren “devirteslim” isimli belgeyi hazırlamakla suçlanıyor.

 

Fırkateynlere komuta ediyor

NATO Türk Deniz Görev Grubu Komutanı Tümamiral Ahmet Sinan Ertuğrul: Oraj Hava Harekât Planı kapsamında “Ankara Bölgesi Koordinatörü” olarak görev aldığı iddiasıyla suçlanıyor. Orgeneral Bilgin Balanlı’nın tutuklanması üzerine “Seçkin gözlemci günü” iptal edilen Denizkurdu 2011 tatbikatında görev alan Ertuğrul, Türk Deniz Görev Grubu’nda (TDGG) 30 Mayıs-8 Ağustos tarihleri arasında görev alacak olan TCG Barbaros, TCG Gemlik ve TCG Gelibolu fırkateynlerine komuta ediyor.

Genelkurmay Bilimsel Karar Destek Merkezi Başkanı Hava Pilot Tuğgeneral Mustafa Erhan Pamuk: Oraj Hava Harekat Planı’nda “Özel personel” olarak seçildiği iddia edilen Pamuk, Balıkesir Üniversitesi’nin kontrolünü sağlamak üzere “Balıkesir Üniversitesi Sorumlusu” olarak gösterildiği görevlendirmeden dolayı suçlanıyor.

 

JİTEM’i anlatmıştı

Hava Kuvvetleri Personel Dairesi Başkanı Tuğgeneral Mehmet Eldem: Ege’de bir Türk savaş uçağının düşürülmesi planını da içeren Oraj Hava Harekât Planı kapsamında görevlendirildiği ve Tümgeneral İsmail Taş’ın emir ve talimatlarıyla çalışmalar yaptığı iddia ediliyor. Eldem, Oraj Planı’nda görev alması uygun görülen personelin isminin yer aldığı “ofk” isimli belgeyi hazırlamakla suçlanıyor. Eldem, geçtiğimiz aylarda internete düşen bir ses kaydıyla gündeme gelmişti. Kayıtta, JİTEM’in varlığı kabul ediliyor ve yaptığı icraatlar anlatılıyordu.

Deniz Albay Mehmet Örgen: Oraj Planı’nda Sinan Ertuğrul ve Rafet Oktar’la bağlantılı olarak faaliyet yürütmekle suçlanıyor. İçerisinde “17 adet Glock tabancanın temin edilmesi” hakkında bir yazının bulunduğu “tranfer” isimli belgenin Örgen adına imzaya açıldığı iddianamede yer alıyor.

Taraf, 01.07.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.