Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Orgeneral Balanlı'dan 'Bilvanis' itirafı

Orgeneral Balanlı'dan 'Bilvanis' itirafı
 
İkinci Balyoz iddianamesine göre; tutuklu sanık Orgeneral Bilgin Balanlı, kendisi hakkındaki suçlamaları reddederken Hava Kuvvetleri'nin Bilvanis çiftliğine yönelik çalışmalar yaptığını kabul etmiş.

Balyoz soruşturması kapsamında hazırlanan ve mahkeme tarafından kabul edilen iddianame avukatlara verilmeye başlandı. Soruşturma sürecinde ele geçirilen belgelerde Eskişehir'deki Bilvanis çiftliği hakkında şüphelilerin istihbari çalışmalarda bulundukları iddia edilmişti. İddinamade, 2003 yılından itibaren çiftliğin kurulmaya başlaması ile birlikte çiftlik hakkında detaylı çalışmaların yapıldığını belgeleyecek nitelikte video görüntülerinin ve ıslak imzalı resmi yazışmaların yer aldığı belirtildi. Balanlı adına imzaya açılmış Nisan 2007 tarihli bir belgede ise, "Çiftliğin mevcut detaylı hava fotoğraflarının incelenmesi ve emir verildiğinde havadan yere taarruzlar icra etmek üzere ayrıntılı hedef analiz çalışması yapılacağı" dair bilgi verildiğinin görüldüğü kaydedildi.

Ordu içindeki 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren iskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs' eden yapılanmanın bu çiftlikle ilgili bilgileri hükümeti devirme amacına yönelik topladığı anlatılan iddianamade, Balanlı'nın bu amaçla yerel ve ulusal gazetelere haber yaptırdığı kanaatine varıldığı ifade edildi.

İddianamede, Balanlı'nın 30 Mayıs 2011 tarihinde savcılıkta ve mahkemedeki ifadelerinde bu suçlamaları reddettiği ancak Hava Kuvvetleri tarafından 2003 yılı ve sonrasında çiftliğe yönelik olarak istihbari amaçla keşif uçuşlarının yapıldığını doğruladığı kaydedildi. Balanlı'nın kendisinin ise bu olayı 2008-2009 yılında önüne gelen bilgi notu içeren rapordan öğrendiğini, ancak görev yaptığı süre içerisinde Hava Kuvvetleri ile herhangi bir yazışma yapmadığını beyan ettiği belirtildi.

Zaman, 29.06.2011

 

Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.