Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > ‘Darbeye eksik teşebbüs’ten 20 yıl istendi

‘Darbeye eksik teşebbüs’ten 20 yıl istendi
Balyoz Planı soruşturmasında emekli Albay Hakan Büyük’ün Eskişehir’deki evinde ve Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramada ele geçirilen belgelere ilişkin soruşturma tamamlandı.
İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar, aralarında Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı ile Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İsmail Taş’ın da bulunduğu 15’i tutuklu 28 şüphelinin “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya eksik teşebbüs” suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. İddianamede Orgeneral Bilgin Balanlı 1 numaralı sanık olarak yer aldı. Savcı, iddianameyi, birleştirme talebiyle Balyoz davasının görüldüğü İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkemenin önümüzdeki günlerde iddianamenin reddi ya da kabulüne ilişkin kararını açıklaması bekleniyor. Soruşturma kapsamında geçtiğimiz cuma günü tutuklanan Eskişehir Birinci Taktik Hava Kuvvet Komutanı Korcan Polatsü’nün de aralarında bulunduğu bazı şüpheliler yönünden ise soruşturma devam ediyor.
Emekli Albay Hakan Büyük’ün Eskişehir’deki evinde yapılan aramada ele geçirildiği ve şifreli olduğu öne flash diskin içinde yer alan yeni belgeler doğrultusunda soruşturma başlatılmıştı. Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramada ele geçirilen Balyoz belgelerine ilişkin soruşturma ile Eskişehir’de ele geçirilen Balyoz belgelerine ilişkin soruşturma birlikte yürütülüyordu. Soruşturma kapsamında tutuklanarak Hasdal Cezaevi’ne gönderilen Orgeneral Balanlı ertesi gün rahatsızlandığı için GATA’ya kaldırılmıştı.
 

Hürriyet, 21.06.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.