Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Çok büyük gizli servis oyunu var

Çok büyük gizli servis oyunu var

Balyoz davasının 34. duruşmasında savunmasını yapan emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, “Türk milletinin göğsüne hançer saplandı.

Hançerin ucunda Türk Silahlı Kuvvetleri duruyor. Ortada çok büyük gizli servis oyunu var. Cemaatler, tarikatlar meselesi değil bu” dedi. Yalçın, Donanma Komutanı’na seslenerek, “Belgeleri oraya gömeni hâlâ bulamadı. Ayıptır. Gömeni bulamadığı için ben ve silah arkadaşlarım 130 gündür içerideyiz” diye konuştu.

BALYOZ Planı iddialarına ilişkin 196 emekli ve muvazzaf askerin yargılandığı davanın 34. duruşması İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık Metin Yavuz Yalçın’ın avukatı Salim Şen duruşma salonunun çeşitli yerlerinde bulunan ses toplama cihazlarına tepki gösterdi. Bu sözler üzerine Mahkeme Başkanı Ömer Diken, “Kimsenin yatak odasına mikrofon yerleştirmedik. Aleni bir duruşmadır. Mahkemenin güvenliği açısından ve mahkemeye karşı işlenen suçların tespit edilmesi için konulmuştur” dedi.

10 polisle orantısız güç kullanıldı

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki salonda yapılan duruşmada tutuklu sanık Emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçın savunma yaptı. 22 Şubat 2010 tarihinde saat 08.30’da kapısının çalındığını anlatan Yalçın şunları söyledi: “Karşımda tam 10 tane polis vardı bu tamamen orantısız bir güç. Yaşım 64 benim. 10 polisle birlikte gelen anlayışlı komisere, ‘Biraz daha adam getiremedin mi?’ dedim. Beni 3 gün emniyette kanepede yatırdılar. Daha sonra Balyoz’dan Silivri’ye transfer olduk. 40 gün sonra serbest bırakıldım ancak, daha sonra 102 sanık hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Milletin göğsüne hançer saplandı

Şimdi niye çıkarıldığını çok daha iyi anlıyorum. Türk milletinin göğsüne hançer saplandı. Hançerin ucunda Türk Silahlı Kuvvetleri duruyor. Mahkeme olarak bilerek ya da bilmeyerek hançerin ucundan tutuyorsunuz. Deniz Kuvvetleri’nin, Kara Kuvvetleri’nin en güzide subayları burada. Oyun devam ediyor. Sizler, bizler, çocuklarımız, torunlarımız güzel günler göremeyecek. Ordumuz mahvolursa torunlarımız rahat yaşayamaz. Ortada çok büyük gizli servis oyunu var. Cemaatler, tarikatlar meselesi değil bu.”

Donanma komutanı gömeni bulamadı

Dosyada bulunan bilirkişi raporlarıyla iddiaların çöktüğünü, belgelerin sahteliğinin ispatlandığını savunan Yalçın, şöyle devam etti: “Donanma Komutanı’na sesleniyorum. Deniz Kuvvetleri Komutanı olacak. Bunu oraya gömeni hâlâ bulamadı. Ayıptır. Gömeni bulamadığı için ben ve silah arkadaşlarım 130 gündür içerideyiz. Yapılan bir legal seminerdir. Darbenin sağda solda konuşmayla yapılamaz. 45 yıl askeri üniforma giydim. Binlerce seminere katıldım. TSK’nın en güzide mekanlarında görev yaptım. Böyle saçmalık görmedim. Böyle bir şey olsa 2003 Ağustos’ta ben Genelkurmay Harekât Başkanlığı yaptım, haberim olurdu. Türkiye o dönemde savaşın eşiğindeydi. Çetin Doğan da darbe planı yapıyor. Böyle bir ortamda darbe planlamak, kazlar güler buna. Bu belgeleri 2007’de oturup yazmışlar.”

İmzamın, icraatımın arkasındayım

Cezaevindeki durumundan da söz eden Yalçın, “Nohut, kurufasulye, bulgur pilavı. Ye Allah ye. İçim kanıyor. Kanadı da zaten. 10 gün hastanede yoğun bakımda yattım” dedi. Yalçın, “Hançerin ucunda Silahlı Kuvvetler duruyor. Yüksek Askeri Şûra’da TSK şekillendirilecekmiş. Oraya oturan arkadaşlarımız şaibeli olacak” ifadelerini kullandı.

Suçlamaları reddeden Yalçın, “Nerede imzam varsa hepsinin arkasındayım. Ortada illegal bir şey yok. Askeri bilirkişi raporları ortadadır. Savcılıkta yaptığım savunmamın arkasındayım. Benim adım Metin Yavuz Yalçın. Balyoz varsa söylerim. Bu böyle bilinsin. Ses kayıtlarımın, imzamın bütün icratlarımın arkasındayım” dedi.

Hürriyet, 21.06.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.