Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > GATA komutanı askerî personeli fişlemiş: İrticacı, sakıncalı, bölücü

GATA komutanı askerî personeli fişlemiş: İrticacı, sakıncalı, bölücü
 
Hastanede tedavi gören Nejat Uygur'u ziyaret etmek isteyen Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a izin vermeyen eski GATA Komutanı emekli Tümgeneral Tuncay Çakan, bu kez de fişleme iddiasıyla gündeme geldi. Gölcük'te bulunan 'Balyoz darbe planı' belgelerine göre Çakan, Marmara Bölgesi'nde görevli 800'ü aşkın subay ve astsubay ile eşlerini takip ettirerek fişletmiş.

Haydarpaşa Gülhane Askerî Tıp Akademisi'nin (GATA) eski komutanı emekli Tümgeneral Tuncay Çakan ile ilgili önemli bir belge ortaya çıktı. Paşanın, görevi alanındaki çok sayıda komutanlıkta çalışan üst düzey subay ve astsubayla ailelerini 'sakıncalı, şüpheli, irticacı, takipte, eşi çağ dışı kıyafet giyer' diyerek fişlediği tespit edildi. Emekli Tümgeneral Tuncay Çakan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın, GATA'da tedavi gören sanatçı Nejat Uygur'u ziyaret etmesine izin verilmemesiyle gündeme gelmişti.

Balyoz darbe planı soruşturmasının 3. dalgası kapsamında gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan Tuncay Çakan, emri altındaki neredeyse tüm personeli aileleriyle birlikte fişlemiş. Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramalarda ele geçirilen belgeler, emekli paşanın fişleme notlarıyla dolu. Personelinin özel hayatını tüm ayrıntılarıyla takibe aldıran Çakan, görevi alanına giren İstanbul başta olmak üzere Bursa, Edirne ve Çanakkale'yi kapsayan şehirlerde personelini, görevden alabilecek delillere ulaşabilmek için uzun süre takip altına aldırmış. Gölcük'te bulunan '1. Ordu, 2. Kolordu, 3. Kolordu bölgesinde ilişiği kesilmesi teklif edilen personel listesi' başlığı altında yer alan ve Kurmay Albay İzzet Ocak imzalı fişleme belgesinde yaklaşık yüzlerce askerî personelin özel hayatına ilişkin bilgiler yer alıyor.

Çakan'ın fişlemelerinin kapsamı bunlarla da sınırlı değil. Belgeye göre Harp Akademileri, Kuleli Askerî Lisesi ve Bursa'da bulunan Işıklar Lisesi'nde eğitim veren subaylar da fişlemeden nasibini almış. Öte yandan '5'inci Kolordu bölgesinde ilişiği kesilmesi teklif edilen personel listesi' başlığı altında da subaylardan 23'ünün askeriye ile bağlantısının kesilmesi tavsiyesinde bulunuluyor. Buna gerekçe olarak da subay ve astsubayların 'irticai eğilimleri mevcuttur, siyasal İslamî görüşleri benimser ve destekler, mesai saatlerinde namaz kılar, takipte, bölücü örgütlerle irtibatlıdır, Zaman gazetesi okur' şeklinde açıklamalar bulunuyor. Ayrıca mevcut 11 No'lu CD'de 2002-2003/1.nci ORDU/İSTH. BŞK. LIĞI isimli klasör içerisinde bulunan 'Ek-C (ilişiği kesilmesi teklif edilen personel)' isimli word belgesi içerisinde bulunan listelerde de 840 askerî personele ait ad-soyad, görev yeri ve düşünceler ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Bunun yanı sıra Harp Akademileri'nde ilişiği kesilmesi istenen personel arasında ise Piyade Albay Gürcan Ünal, Kurmay Binbaşı Saner Sağcan, Piyade Binbaşı Hüsnü İsmail Temel, Binbaşı Ercan Atalay, yüzbaşılar Esen Ünalan, Tansel Güçkan, Ersan Kazaz, Mustafa Atabek ve Ömer Faruk Demirbilek gibi isimler yer alıyor. Gerekçe olarak da Ünal için 'sakıncalı şüpheli', Sağcan için 'siyasal İslamî görüşleri benimser' ve Temel için de 'irticaî eğilimleri mevcuttur' gerekçesi gösterilmiş. GATA'da görevli bayan personelin de yakın takibe alındığı belgelerde yer alıyor. Buna göre hastanede Dişçi Tabip Yüzbaşı Jülide Özen, 'Siyasi İslamî görüşleri benimser' notuyla fişlenmiş.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin temelini oluşturan Kuleli ve Işıklar Lisesi personeli de adım adım izlenmiş. Belgeye göre; Topçu Yarbay Emin Kefeli 'irticacı', öğretmen Yarbay Kenan Ülgütol, 'irticai eğilimleri mevcut', öğretmen Yarbay Hasan Aydın, 'irticai görüşleri benimser' ve öğretmen Binbaşı İbrahim Tüfekçi de 'Fethullah Gülen. Nurcu Grubu üyesidir' diyerek kara listeye yazılmış. Subay eşlerini de yakından izleyen askerî istihbarat, bu konuda da üstlerine rapor sunmuş. Buna göre 1. Ordu'da görevli Piyade Yüzbaşı Necati Kalafat ve Tabip Yarbay Ali İhsan Bektaş da 'eşi irtica eğilimlidir', 'eşi çağ dışı kıyafet giyer' notlarıyla takibe alınmış. Binbaşı Mustafa Saraçoğlu hakkında ise 'mesai saatlerinde namaz kılar' notu düşülmüş.

Zaman, 19.06.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.