Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > 'Balyoz Planı' davasının 31. duruşması başladı

'Balyoz Planı' davasının 31. duruşması başladı

''Balyoz planı'' iddialarıyla ilgili eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 162'si tutuklu 196 sanıklı davanın 31. duruşması başladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya Halil İbrahim Fırtına ve Özden Örnek ile MHP'den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 145 sanık ile tutuksuz yargılanan 16 sanık katıldı.

 

Çetin Doğan, Korgeneraller Nejat Bek ve Mustafa Korkut Özarslan'ın da aralarında bulunduğu 17 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, Çetin Doğan ile duruşmaya katılmayan sanıklardan Metin Yavuz Yalçın, Mustafa Karasabun ve Suat Aytın'ın sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya getirilmediklerini söyledi.

Sanık avukatlarından Muammer Küçük'ün ''savunmanı'' kelimesini kullanmasına rağmen, duruşma tutanaklarında bunun müdafi şeklinde geçtiğini belirtmesi üzerine Diken, sadece bu kelimenin, ceza yargılamasında müdafi kullanıldığı için bu şekilde yazıldığını belirterek, ''Savunmanın özünde değişiklik yapılmıyor. İnsanızdır. Hata varsa düzeltiriz'' dedi.

Avukat Celal Ülgen de duruşma tutanaklarının kendilerine geç verildiğini ifade ederek, ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasında 35 sayfalık tutanağı duruşmanın ertesi günü alabildiklerini söyledi.

Diken de tutanakları yazma konusunda hızlarının arttığını, ancak dördüncü hakimleri olmadığı için tutanakların denetlenmesinin geciktiğini anlattı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde dördüncü bir hakimin olduğunu, tutanakların denetiminin hemen yapıldığını belirten Diken, kendilerinin ise duruşmalar nedeniyle denetimi hemen yapamadıklarını kaydetti.

Duruşma, dünkü oturumda savunmasını yapan sanıklardan Mehmet Kaya Varol'un çapraz sorgusuyla devam ediyor.

Star, 14.06.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.