Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz’u kötü niyetli kişiler hazırlamış

Balyoz’u kötü niyetli kişiler hazırlamış

Eskişehir’de ele geçirilen ve Balyoz planı kapsamında olduğu değerlendirilen belgelerle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İsmail Taş’ın da aralarında bulunduğu dört muvazzaf asker “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan tutuklandı.

 

Eskişehir’de ele geçirilen ve Balyoz planı kapsamında olduğu değerlendirilen belgelerle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İsmail Taş’ın da aralarında bulunduğu dört muvazzaf asker “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan tutuklandı.

Balyoz soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar’a 12 saat süreyle ifade veren dokuz muvazzaf subaydan Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İsmail Taş, Deniz Hâkim Albaylar Ali Cengiz Şirin, Onur Uluocak, Deniz Kurmay Albay Rafet Oktar, Deniz Binbaşı Ayhan Üstbaş ve Deniz Hâkim Binbaşı Doğan Uysal sorgularının ardından tutuklanmaları istemiyle İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Gece saat 03.00’te Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Taş, Deniz Hakim Albay Uluocak, Deniz Kurmay Albay Oktar ve Deniz Binbaşı Üstbaş’ın, “T.C. Hükümeti’ni cebren ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan tutuklanmasına karar verildi. Diğer şüpheliler ise serbest kaldı.

 

Belgelerin benimle ilgisi yok

Hasdal Askeri Cezaevi’ne gönderilen Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İsmail Taş, tutuklanmasına neden olan belgelerin kötü niyetli 3’üncü kişiler tarafından oluşturulduğunu iddia etti. Suçlamaları kabul etmeyen Taş, “Hiçbir şekilde iddia edildiği gibi var olan yasadışı bir oluşumun içerisinde yer almadım. İddia edilen belgeler dijital belgelerdir. Benle irtibatı sağlayacak herhangi maddi bir bulgu mevcut değildir” dedi.

 

Bana Dursun Çiçek’i sordular

Darbeye teşebbüs ettiği gerekçesi ile tutuklanan Deniz Hakim Albay Onur Uluocak ise savcılık ifadesinde kendisine İrtica ile Mücadele Eylem Planı davasının tutuklu sanığı Albay Dursun Çiçek ile yaptığı telefon görüşmesinin sorulduğunu belirterek şunları söyledi: “O gün Dursun Çiçek beni arayıp kendisi hakkındaki ihbarları yapanın birlikte çalışmış olduğumuz Abdullah Kaya isimli bir askeri hakim olduğunu onunla ilgili işlem başlatmamı istemişti. Ben de herhangi bir neden yokken böyle bir işlem başlatmayacağımı bunun için dilekçe vermesi gerektiğini söylemiştim. O da bunun üzerine fazla ısrarcı olmamıştı. ”

 

Örnek’in dostunun yolsuzluğunu buldum

1990-96 arasında Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’nda Askeri Başsavcısı olarak görev yaptığını belirten Albay Cengiz Şirin, emekli Oramiral Özden Örnek’in yakın aile dostu olan Halil Cemil Telli isimli bir müteahit hakkında Nisan 2001’de ihaleye fesat karıştırma ve rüşvet verme suçundan soruşturma başlattığını anlattı. Ayrıca aile fertlerinin ticaret ilişkilerini de incelediğini, bu gelişmeleri Genelkurmay Başkanlığı’na da bildirdiğini belirten Şirin, bu nedenle Ankara Askeri Savcılığı’na tayin edildiğini iddia ederek, “Bir bakıma Özden Örnek’in yanından da uzaklaştırılmış oldum. Özden Örnek nezdinde güvenilir bir insan olmadığım anlaşılmakla bu belgelerden onunla aynı paralelde bir takım plan ve projeler içinde yer almam mümkün değildir ve akla mantığa uygun değildir” dedi.

Taraf, 04.06.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.