Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz için özel jet filosu kurdun mu?

Balyoz için özel jet filosu kurdun mu?

Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Balanlı’nın ardından Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Taş da Balyoz soruşturması kapsamında tutuklandı.

Hava Harp Okulları Komutanı İsmail Taş, Balyoz soruşturması kapsamında tutuklandı. “İbrahim Fırtına’nın sözlü emriyle Bilgin Balanlı tarafından hazırlanan Oraj İhtimalat Planı’nı için gerekli çalışmaları siz mi yaptınız” sorusunun yöneltilen Taş’ın, Balyoz Darbesinde kullanılmak üzere özel bir jet filosu kurmakla suçlandığı iddia edildi.

Önceki İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza  Mahkemesine çıkarılan Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İsmail Taş, Hakim Albaylar Ali Cengiz Şirin ve Onur Uluocak, Albay Rafet Oktar, Binbaşı Ayhan Üstbaş ve Hakim Binbaşı Doğan Uysal’ın mahkeme sorgusu üç saat sürdü. Nöbetçi hakim, Tümgeneral Taş, Albay Uluocak, Albay Oktar ve Binbaşı Üstbaş’ı “Hükümeti cebren ortadan  kaldırmaya teşebbüs’’ suçundan tutuklarken, Albay Şirin ve  Binbaşı Uysal’ın serbest bırakılmasına hükmetti. Önceki gün ifade verirken bayılan Albay Halit Nejat Akgüner de tutuklandı.

Emekli Albay Hakan Büyük’de ele geçen “Oraj İhtimalat Planı Çalışmaları” adlı ibareli belgenin 26.03.2003 tarihinde “mehmeteldem” adlı kulanıcı tarafından 06.11.2003 tarihinde son kez kaydedildiği ve şirket isminin de “ismailtas” olduğu saptandı. Bu saptamalar ve teknik delillerin Taş’a gösterildiği ve Taş’ın bu belgeleri ve Oraj Hava Hareket Planına destek verdiği iddialarını reddettiği öğrenildi. Taş’ın “Belge benim değil, altında imzam yokt” diye savunma yaptığı öğrenildi. kararlar üzerine hazırlandığı da Taş’a yöneltildi.

Tümgeneral Taş’a “ÇOK GİZLİ” ibareli “ofk” adlı belge de soruldu. “Özel Filo Komutanlığının Yedeklenmesi” konulu, Mart 2003 tarihli KOMUTANLIĞI AKINCI/ANKARA başlıklı HV.PLT.KUR.ALB. ISMAIL TAŞ’a hitaben yazılmış 143. Filo Komutanı Hv.Plt.Kur.Yb Mehmet Eldem adına imzaya açılmış belgede “Özel Filo Komutanlığı’nın ayrık yapısı dolayısıyla personel bütünlüğünün sağlanmadığı bu nedenle yeni kurulacak Özel Filo Komutanlığı’nın 141.Filo Komutanlığı bünyesinde oluşturulmasının, 141. Filo Komutanlığı’nda görev alacak personelin Oraj Harekat İhtimalat Planında görev alabilecek personelden seçilerek atamalarının yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir” deniliyor.

Star, 04.06.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.