Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz davası seçim sonrasına ertelendi

Balyoz davası seçim sonrasına ertelendi

Balyoz davasında tutuklu yargılanan 162 sanığın tahliye talepleri reddedildi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dünkü duruşmada, sanık ve avukatların taleplerine ilişkin alınan ara kararlar okunurken duruşma 13 Haziran Pazartesi gününe ertelendi.
 

Balyoz davasında tutuklu yargılanan 162 sanığın tahliye talepleri reddedildi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dünkü duruşmada, sanık ve avukatların taleplerine ilişkin alınan ara kararlar okunurken duruşma 13 Haziran Pazartesi gününe ertelendi. Sanıklardan Ergin Saygun hakkında çıkarılan yakalama emrinin akıbetinin sorulması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne yazı yazılmasını karara bağlayan Mahkeme Heyeti diğer duruşmaların da 14, 16, 17, 20, 21, 23 ve 24 Haziran 2011 tarihlerinde yapılmasını kararlaştırdı.

Bu arada, mahkemenin, sanıkların tahliye taleplerinin reddine ilişkin kararını açıkladığı sırada avukatların bulunduğu bölümde alkışlayanlar olduğu görüldü. Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken bu durumu kayda geçirirken, izleyiciler arasından da mahkemeye yönelik hakaret içeren sözler söylendiği duyuldu.

 

İstiklal Marşı okudular

Başkan Diken, bu durumu da kayda geçirerek, bu kişilere, devam etmeleri halinde bir sonraki duruşmaya alınmayacakları konusunda uyarıda bulundu. Mahkemenin kararları açıklamasının ardından sanıklar duruşma salonunda İstiklal Marşı’nı okudu. İzleyiciler ve avukatlarla birlikte Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş’ın da marşı ayakta söylediği görüldü. Sanık yakınları, “Türkiye sizinle gurur duyuyor” şeklinde slogan atarken, sanıklar da “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı attı.

Taraf, 07.05.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.