Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Taraf'ın "Balyoz" iddiasına Gönül'den yanıt

Taraf'ın "Balyoz" iddiasına Gönül'den yanıt

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Taraf gazetesinde yer alan Balyoz davası sanıklarıyla ilgili kanun maddesinde değişiklik yapıldığı iddiasıyla ilgili, "Balyoz'a hizmet edildiği iddiası var. Bu değişiklik yapıldığında askerlerin tamamı askeri mahkemelerde muhakeme ediliyordu. Olmayan davaya hizmet olmaz" dedi.

 Bakan Gönül, Antalya'daki seçim çalışmaları kapsamında partisinin Manavgat ilçe teşkilatını ziyaret ederek, partililerle bir araya geldi.

Burada gazetecilere açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bugün bir gazetede, "Balyoz davası sanıkları lehine kanun maddesinde değişiklik yapıldığına" yönelik haber bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bir gazetede 65. maddedeki değişiklik ile Balyoz'a hizmet edildiği iddiası var. Bu değişiklik yapıldığında askerlerin tamamı askeri mahkemelerde muhakeme ediliyordu. Olmayan davaya hizmet olmaz. Bakanlığımızca basın açıklaması olarak bunu duyuruyoruz ama ilk açıklamayı bizzat buradan yapıyorum. Kanun maddesi bütün bakanlıkların görüşleri alınarak hazırlanmış. Askerler arasında adaleti sağlamaktan, askerler için avantaj haline gelen bir maddeyi düzeltmekten başka amacı yoktur."

Gazetecilerin bu konudaki soruları üzerine de Gönül, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Değişikliğin 'Balyoz sanıklarını kurtarmak için yapıldığı' iddia ediliyor. O zaman Balyoz davası diye kendisini adlandırdığı dava yoktu. Kaldı ki o tarihte askerlerin tamamı askeri mahkemelerde muhakeme edilirdi. Sivil mahkemeye gidiş ondan 1,5 sene önceki kanun değişikliğiyle yapıldı.

Olmayan bir davanın sanıklarını nasıl kurtaracağız? Bu kanunu hazırlayanlar veya taslağını hazırlayanlar, 'ileride askerler sivil mahkemelerde muhakeme edilirler' diye keramet sahibi miydiler? Elbette değil. O zaman ki hukuk düzenine göre hazırlandı. Açılan davanın böyle bir kanun değişikliğiyle hiçbir alakası olmaz. Dava açıldıktan sonra kanunu değiştirseydik haklıydılar.

Tekrar söylüyorum, dava açıldıktan sonra kanunu değiştirseydik ama esastan gene haklı değiller ama 'böyle bir değişiklik yapıldı' diye haklı olabilirler. Ama ortada olmayan bir davaya ve o davaya karşı tertip iddiası var. Tamamen dayanaktan yoksun, tamamen hayal mahsulü. Bakanlık daha teferruatlı açıklama yapacak."
 

 
cnnturk.com, 30.04.2011

Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.