Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Albay’ın evinde de yeni Balyoz belgeleri bulundu

Albay’ın evinde de yeni Balyoz belgeleri bulundu

Gölcük Donanma’dan çıkan Balyoz belgeleri 162 subayı tutuklatırken, şimdi de Eskişehir’de emekli bir Albay’ın evinde yeni Balyoz ve Suga belgeleri ele geçirildi.

Balyoz Darbe Planı ile ilgili olarak Gölcük Donanma Komutanlığı’ndaki zulada ele geçirilen yeni belgelerden sonra şimdi de Eskişehir’de bir emekli Albay’ın evinde Balyoz Planı içindeki Oraj ve Suga eylem planlarının şimdiye kadar ortaya çıkmayan yeni delilleri yakalandı. Balyoz Darbe Planı davasının dünkü duruymasında eski Deniz kuvvetleri Komutanı Özden Örnek savunmasını tamamlarken, eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına savunma yapmaya başladı.

Yeni yapılanma için ekip oluşturuldu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne geçtiğimiz Şubat ayında gönderilen bir ihmal e-mailinde “Eskişehir’de emekli Hava Albay Hakan Büyük adlı kişinin evinde Balyoz davası ile ilgili belgeler olduğu, bir süre önce çok sayıda askerinBalyoz’dan tutuklanmasının ardından Hakan Büyük kendisinin de tutuklanmasından korktuğu, bundan dolayı büyük bir ihtimalle elinde bulunan Balyoz belgelerini yok edeceği” iddia edildi. Bunun üzerine Büyük’ün evine yapılan baskında bugüne kadar ortaşa çıkmayan çok sayıda Balyoz belgesi ele geçirildi.

Emniyet tarafından Balyoz davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen yeni deliller arasında o dönem Donanma Komutanı olan Özden Örnek adına imzaya açılmış belgede SUGA’nın hayata geçirilmesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeniden yapılandırılması önünde engeller olduğu ve bunun kaldırılması için ekip oluşturulduğu belirtiliyor.

Operasyon timleri için Glocklar hazır

Oraj Hava Harekat Planı çalışmalarının Gölcük-Kocaeli-Eskişehir ve Ankara-Eskişehir arasında gerçekleştirecek kurye hizmetlerinin gerçekleştirilmesi için özel bir ekip kurulduğu anlatılan belgelerde, “DOSYALARIM-DZKK HELENLER” ve “DOSYALARIM-BİLVANİS ÇİFTLİĞİ-ESKİŞEHİR” adlı klasörde yer alan “Transfer” adlı Dz.Kur.Kd.Bnb.Mehmet Örgen adına açılmış belgede, “Operasyonel Timlerin faaliyetleri için Ali Türkşen Yarbay’ın talep ettiği 17 adet GLOCK marka tabanca için gerekli araştırma yapılmış ve arzu edilen tarihte temin etmek üzere anlaşma yapılmıştır. Hava Kuvvetleri K.lığı ile koordine etmenizi müteakip bildireceğiniz personele teslim edilerek ilk kurye uçağı ile  gönderilmeye hazırdır” ifadeleri yer alıyor. Söz konusu bu belgenin 30.12.2002 tarihinde son kez kaydedildiği belgeyi son kaydedenin Balyoz tutuklu sanığı Tümamiral Cem Gürdeniz olduğu belirtiliyor.

Emekli Oramiral Özden Örnek adına açılmış bir başka Balyoz belgesinde de, Batış Çalışma Grubu tarafından hazırlanan ve 28 Şubat’ın anayasası sayılan belgedeki hedeflere ulaşılması için yeniden yapılandırılmaya gidilmesi isteniyor.

Bin yıl sürecek 28 Şubat aşkına

Belgede “Türk milletinin tüm güçlükleri yenerek çağdaşlaşma hedefine ulaşmasını ve milli mutabakatı sağlamak üzere Batı Eylem Planı kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerin bin yıl sürmesi öngörülen laik, demokratik cumhuriyetin yaşatılması faaliyetlerinin arzu edilen düzeyde gelişmediği, dolayısıyla iç tehdit unsurları üzerindeki tesirin tam olarak sağlanamadığı tespit edilmiştir. Mevcut durum ve elde edilen tecrübeler dikkate alındığında; planlama, eylem ve yeniden yapılanma süreçlerinde risklerin asgari seviyede tutulması sağlanacaktır. Bu kapsamda; çalışmalarda bilinmesi gereken prensibine uyulacak ve azami gizlilik sağlanacak, tüm faaliyetlerde fiziki tedbirler alınacak, personel, doküman, bilgi sistemleri ve muhabere güvenliğine azami özen gösterilecek. Alternatif koruyucu tedbirlere yönelik olarak adli ve idari konularda karşılaşılabilecek güçlüklere karşı en kötü senaryo planlamaları yapılacak” ifadeleri kullanılıyor.

MGK öncesi Başbakan’ı ikna ettim

İfade işlemleri sırasında savcının kendisine ‘’Başbakan’ın evinin üzerinden, camiye uçağını çakmışsın’’ dediğini ileri süren eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına, bu konuda Başbakan Erdoğan’ı daha önce ikna ettiğini savundu. Fırtına, ‘’Caminin aleminin düştüğünü biliyorum. Cumhuriyet Bayramı provaları için uçaksavarlar üçlü üçlü geçerken, alçalırken bir sebeple alçak geçip ya egzozdan çıkan gazlar nedeniyle ya da başka bir sebeple parçalar yere düşmüş. Başbakana bilgi verdim. İkna ettim. Ertesi gün caminin tamir edilmesi için emir verdim” dedi. Fırtına da eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın tanıklık yapmasını istedi.

Doğan imzalı rapor dosyada

Balyoz Darbe Planı’nın tartışıldığı 1. Ordu Komutanlığı’nda 5-7 Mart 2003 tarihli seminerin resmi sonuç raporu, Balyoz dava dosyasına girdi. İstanbul 10.Ağır Ceza Mahkemesi’nin isteği üzerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gönderilen seminer sonuç raporu, davanın bir numaralı sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın imzasını taşıyor. 25 Mart 2003 tarihli Seminer Sonuç Raporu, sanık avukatlarına dağıtıldı.  “Orgeneral Ordu Komutanı Çetin Doğan” imzasıyla KKK’ya arz edilen rapoda “Türkiye Cumhuriyeti devletine yönelik en büyük tehdidin siyasal İslamdan kaynaklanan iç tehdit olacağı dikkate alınarak iç tehdide yönelik  plan ve eklerin mevcut bilgiler ile güncelleştirilmesini ve müteakip Ordu Plan seminerlerinde iç ve dış tehdidi kapsayan alternatif harekat planlarının incelenmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir” deniliyor. Rapor ve eklerinde, Balyoz Darbe Planı davasında yer alan Suga ve Oraj gibi harekat planları ve darbe planları yer almıyor. 22 Nisan 2011’de Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen “GİZLİ” ibareli yazıda, “raporun KKK’daki örneğinin gönderildiği, bu raporun “devlet sırrı” olduğu ve incelendikten sonra geri gönderilmesi gerektiği” vurgulandı.

Deniz/Hava/Kara kuryelerle haberleşti

Belgelerle ilgili Emniyet tarafından yapılan değerlendirmede şu tespitler yapıldı:

 Planlanan darbe için iç tehdit unsurları üzerinde etkinin tam olarak sağlanamadığı ve darbe faaliyetleri kapsamında çalışmalar yapan şahıslara adli ve idari olarak güçlük oluşturmaması maksadıyla planlamalar yapıldığı.

 Suga Planı’nın, Balyoz kapsamında Deniz Kuvvetleri’nde Özden Örnek’in başını çektiği bir yapı tarafından hazırlandığı, aralarında hiyerarşik-organik bağ bulunmayan Deniz/Kara/Hava unsurlarının koordinator/kuryeler vasıtasıyla gizliliğe riayet ederek irtibat kurdukları görüldü.

Star, 27.04.2011

Balyoz’un B Planı Eskişehir’de çıktı

Emniyet’in, ihbar mektubu üzerine emekli hava istihbaratçı Albay Hakan Büyük’ün Eskişehir’deki adresinde yaptığı aramada Balyoz Planı’na ait yeni deliller ele geçti

 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden Balyoz Planı davasına bakan mahkemeye gönderilen yazıda, 19 Şubat 2011’de emniyete gelen bir elektronik ihbar mektubu kapsamında Eskişehir’deki bir adreste yapılan aramada, soruşturmada ele geçirilen delilleri teyit edecek nitelikte yeni deliller bulunduğu bildirildi.

 

İhbar mektubu geldi

Emniyet’ten İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen yazıda, 19 Şubat 2011’de İstanbul Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü’ne isimsiz bir elektronik ihbar mektubu geldiği anlatıldı.

Söz konusu mektupta, “Sizlere ‘Balyoz Darbe Planı’nda yer alan ancak bugüne kadar yakalanmayan bir şahıs hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu şahıs şu an emekli olan hava istihbaratçı albay Hakan Büyük’tür. Hakan Büyük, 1996-2003 yıllarında Ankara‘da askeri istihbarat birimlerinde çalışmış ve 28 Şubat sürecinde önemli görevler almıştır. Buradaki başarılı çalışmaları üstlerinden takdir görmüş ve 28 Şubat sürecinde çok sayıda askeri personeli ordudan attırmayı başarmıştır” iddiası yer aldı.

 

Üstlerine bilgi verdi

Büyük’ün 2003-2006 yıllarında görev yaptığı Eskişehir’de elde ettiği bilgi ve belgeleri Balyoz Darbe Planı’nda kullanmak üzere üstlerine bildirdiği öne sürülen mektupta, “Hakan Büyük’ün, İstanbul merkezli planlanan ve ardından ülke yönetimine el konulacak darbe sonrası kendileri açısından irticai odak olarak görülen kuruluş ve kişilere yönelik eylem planı hazırladığı, bu eylem planını gerçekleştirmek için çok sayıda yasa dışı faaliyette bulunduğu” iddia edildi. Mektupta, Büyük’ün elde ettiği görüntü ve belgeleri emekli olduktan sonra yanında götürdüğü, emeklilikten sonra başına bir iş gelmesi durumunda üstlerinin kendisine sahip çıkmaması ihtimaline karşı bunları kullanmayı planladığı ileri sürüldü.

 

Flaş bellekte Oraj ve Suga

Emniyetin yazısında, ihbarda belirtilen hususlar doğrultusunda, belirtilen adreste yapılan aramalarda elde edilen flaş bellekte “Oraj Harekat Planı” ve “Suga Harekat Planı” ile ilgili bilgi ve belgelere rastlandığı kaydedildi. Söz konusu ihbar sonucunda yapılan aramalarda ele geçirilen bilgi ve belgelere ilişkin olarak emniyet yetkililerince hazırlanan “Netice ve Kanaat” başlıklı bölümde, “Oraj Harekat Planı”nda 1. Taktik Hava Kuvveti Komutanlığı’nın görevleri olarak belirtilen Ege’de uçuşların planlanması ve l. Ordu Komutanlığı ile doğrudan irtibat kurulması konusundan hareketle 1. Taktik Hava Kuvveti Komutanlığı’nın “Oraj Harekat Planı” kapsamında daha etkin bir konumu olduğu belirtildi.

 

Emir İbrahim Fırtına’dan

Emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına’nın 23 Ocak 2003 tarihli sözlü emrine istinaden “ihtimalat” planı hazırlama grubunun oluşturulduğu, grubun oluşturulduğuna ilişkin bilginin 2003 yılının şubat ayında Bilgin Balanlı tarafından İbrahim Fırtına‘ya bildirildiği ifade edilen yazıda, “Bilgin Balanlı’nın 3 Mart 2003 tarihli sözlü emri doğrultusunda ‘Oraj Harekat Planı’nın uygulanamaması veya başarısız olması durumunda uygulanacak tedbirleri içeren ihtimalat planlarının oluşturulmaya başlandığı anlaşılmıştır” dendi.

 

Başarısız olursa inkar edin

Emniyet’in değerlendirmesinde, ele geçirilen verilerden “Oraj Harekat Planı”nın uygulanamaması veya başarısızlıkla sonuçlanması durumunda, yeniden yapılanmak, yeni plan hazırlamak, muhtemel soruşturmaları boşa çıkarmak için soruşturma komisyonlarında yer almak gibi önlemlerin yer aldığının tesbit edildiği kaydedilerek, bunların dışında, kamufle olup planı engelleyenlerin yanında gözükme, planın gizliliğini koruması durumunda ise planı tekrar hayata geçirme ve plana muhalif olanları tasfiye etme gibi stratejilerin belirlendiği bildirildi.

Değerlendirmede, ele geçirilen belgeler ışığında Balyoz Planı’nın başarısız olması durumunda ne tür hukuki sonuçlar doğuracağı ve buna karşı alınacak önlemlerin yanı sıra başarısızlık halinde ilk olarak planın inkar edilmesi, soruşturmanın derinleşmesi halinde ise planın aleyhine görüş bildirilmesinin planlandığı kaydedildi. Emniyet, “Bu haliyle Hakan Büyük’ün adresinden elde edilen incelemeye konu belgelerin Balyoz Planı soruşturmalarında elde edilen delilleri teyit edip destekler mahiyette yeni delil niteliğinde olduğu belirlenmiştir” dendi.

Taraf, 27.04.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.