Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Askerî yargıçların ses kaydı, Balyoz dosyasında

Askerî yargıçların ses kaydı, Balyoz dosyasında
Balyoz davası bir aylık aradan sonra tekrar başladı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın dünkü duruşmasına 155'i tutuklu 177 sanık katıldı.

TSK açıklamasından sonraki ilk duruşma çeşitli protestolara sahne oldu. Soruşturmayla ilişkisi olabileceği gerekçesiyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden istenen internetteki ses kayıtları mahkemeye ulaştı. Kayıtların çözümünün yapıldığı 30 sayfalık doküman ve CD'ler dosyaya konuldu. Albay Bülent M. ile birlikte 5 askerî hukukçuya ait olduğu ileri sürülen kayıtlarda, darbe planları ile ilgili itiraflar yer alıyordu. Balyoz için 'buzdağının görünen yüzü' deniliyordu.

'Balyoz' darbe planıyla ilgili olarak eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 162'si tutuklu 196 sanıklı davanın 22. duruşması dün görüldü. Duruşma sanık ve avukatlarının protestolarıyla başladı. Mahkeme heyetine Ali Alçık'ın başkanlık yaptığı duruşmada sanıkların yoklamasına geçildi. Çetin Doğan'ın avukatı Celal Ülgen, tek tek isim okuyarak yoklama yapılmamasını, gelmeyen sanıkların isimlerinin söylenmesini istedi. Başkan Alçık da duruşmaya kimlerin geldiğinin belli olması gerektiğini belirterek, isimlerin tek tek kayda geçilmesini istedi. Ancak sanıklar isimlerini tek tek okuyarak yoklama vermedi. Bunun üzerine hâkim, duruşma salonunda olup olmadıklarını kontrol etmek için tek tek sanıkların isimlerini okudu. Sanıkların sadece ellerini kaldırdığı görüldü. Yoklama işleminin tamamlanmasının ardından, sanık avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol, hazırda bulunan müdafiler adına bir açıklama yaptı. Savunma hakkının kısıtlandığını ileri sürdü. Daha sonra savunma yapan Özden Örnek'in avukatları dışında diğer sanık müdafileri salonu terk etti. Sanıklardan "Bravo!" sesleri ile alkışlar geldi.

BUNLAR BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMI

Üye hâkim Ali Efendi Peksak, mahkeme tarafından yapılan yazışmalarla ilgili dosyaya gelen yazı ve evrakları okudu. Peksak, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan istenen 1. Ordu Seminer Planı'na ilişkin sonuç raporu ile seminere konu olan kroki ve haritaların dosyaya ulaştığını kaydetti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden dosya ve yürütülen soruşturmayla ilişkisi olabileceği gerekçesiyle bir süre önce internete düşen ses kayıtlarının çözümünün yapılarak 30 sayfalık dökümün ve CD'lerin mahkemeye gönderildiğini belirttti.

Balyoz darbe planlarının yer aldığı CD'lerle ilgili 15 Mart'ta internete yeni bir ses kaydı düşmüştü. Aralarında 1. Ordu Askerî Başsavcısı Albay Bülent Münger'in de bulunduğu 5 askerî hukukçuya ait olduğu ileri sürülen kayıtta, Balyoz darbe planlarının gerçek olduğu aktarılıyordu. Münger olduğu ileri sürülen kişi konuşmasının bir yerinde şöyle diyordu: "Bunlar buzdağının görünen yüzü. Ya şimdi şöyle. Bütün o emirler var ya, mesaj emirleri, komutanlık emirleri taralı vaziyette. Savcılar tarafsız askerî bilirkişilerle çalışabilse, ellerindeki mesaj emirlerinden darbe hazırlığını hemen ispatlarlar."

Zaman, 26.04.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.