Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz itirazlarına şerh koyan başkan izne ayrıldı

Balyoz itirazlarına şerh koyan başkan izne ayrıldı
Balyoz davası kapsamında tutuklu olan sanıkların yaptığı itirazların reddedildiği kararlara şerh koyan mahkeme başkanı izne ayrıldı. Üç ayrı kararda da muhalefet eden İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akçay, son olarak dün de şerh koymuş, üye hakimleri ve Balyoz mahkemesini eleştirmişti.
 

Balyoz sanıklarının tutukluluk halinin devamına karar veren 2 üye hakimle, görüş ayrılığına düşen Akçay bir aylık izne ayrıldı. Akçay'ın Balyoz hakkındaki dünkü ret kararından sonra izne çıkması dikkat çekti.

Mahkemenin iki üyesi ise dün yazılan kararda başkan Akçay'ı yargılamayı yapan mahkemenin yerine geçerek ve esasa girerek karar vermekle eleştirmişti. Üyeler, Akçay'a ihsas-ı reyde bulunamayacağını belirtmişti. Başkan Akçay ise üyelerin kendisine artık selam vermediklerini öne sürmüştü.

Başkan Akçay muhalefet şerhine ilişkin kararında, "Kamuoyuna mal olmuş bu davalar nedeniyle yazmış olduğum muhalefet şerhlerinden dolayı bulunduğumuz adliyede bir takım meslektaşlarımın selam vermeyi dahi kesmiş oldukları gibi yukarıda belirtilen yakalama kararlarının kaldırılmasına ilişkin karardan sonra 'Sizin de dangalak bir kararınız gelecek' diyen hakim mevcut olup, yine mahkememizin üyelerinin de nezaket kurallarını aşan tutum ve davranışlar içerisine girdikleri ve işi en son başkan ile konuşmama aşamasına getirdikleri görülmüş olup, bu hususların da kamuoyunca bilinmesinde yarar olduğu görüşündeyim." ifadelerini kullanmıştı.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün Askeri casusluk ve şantaj davası görülecek. Başkan Akçay'ın izne çıkması üzerine mahkemeye kıdemli üyenin başkanlık yapması bekleniyor.

Zaman, 20.04.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.