Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama

Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama

Tümgeneral Ahmet Yavuz’un, Harp Akademileri’nde düzenlenen plan ve seminerlere ait belgelerin imha edilmesi yönünde emir verdiği iddialarına ilişkin Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen bilgi notunda, "Bilgi edinme talebine konu emir incelendiğinde TSK Arşiv Yönergesi ile Kontrolü Evrak Büroları Çalışma ve Faaliyet Yönerge hükümlerine aykırı bir hususa rastlanmamıştır" denildi.

"Balyoz Planı" davasının 20’nci duruşmasında eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in savunmasına ara verilmesinin ardından sanık avukatlarının taleplerinin alınmasına geçildi. Özden Örnek’in avukatı Dinçer Eskiyerli, Gölcük Donanma Komutanlığı’ndan çıkan belgelerin gerçekliği olmadığını belirterek, "Belgedeki hatalar iddiaları ortadan kaldıracak şekildedir. Müvekkilim hakkında en ufak bir delil bulunmuyor" dedi. Dosyanın, mahkemenin belirlediği bir bilirkişi heyetine gönderilmesini talep eden avukat Eskiyerli "Sanıklar hakkındaki tutuklama kararı ağırdır. Müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum" diye konuştu.

TÜMGENERAL AHMET YAVUZ’UN EMRİ YÖNERGELERE UYGUNDUR

Balyoz davasının tutuklu sanığı Tümgeneral Ahmet Yavuz ile ilgili bazı gazetelerde çıkan, Harp Akademileri’nde düzenlenen plan ve seminerlere ait belgelerin imha edilmesi yönünde emir verdiğine ilişkin iddialara Yavuz’un avukatı Selim Yavuz cevap verdi. Selim Yavuz, Genelkurmay Başkanlığı’nın iddialara konu olan emrin yönergeler uygun olduğu yönünde yazılı bilgi notu gönderdiğini belirtti. Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen bilgi notunda, "Bilgi edinme talebine konu emir incelendiğinde TSK Arşiv Yönergesi ile Kontrolü Evrak Büroları Çalışma ve Faaliyet Yönerge hükümlerine aykırı bir hususa rastlanmamıştır" denildi. Taleplerin alınmasına ara veren mahkeme heyeti, duruşmayı yarına erteledi.

Hürriyet, 24.03.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.