Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > 27 Mayıs'tan sonra, 28 Şubat'ı da itiraf etti

27 Mayıs'tan sonra, 28 Şubat'ı da itiraf etti
'Balyoz' darbe planı davasının bir numaralı sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan, 28 Şubat sürecinde aktif rol aldığını anlattı.
 

Önceki duruşmada 1960 darbesine katıldığını söyleyen Doğan, dün de 28 Şubat sürecinin mimarı Batı Çalışma Grubu'nu kurup 6 ay başkanlığını yaptığını söyledi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de görülen 196 sanıklı Balyoz davasının 19'uncu duruşması yapıldı. Duruşmada Çetin Doğan'ın yarım kalan çapraz sorgusu tamamlandı. Bir sanık avukatının "Sizce buradaki sanıklar 28 Şubat'tan itibaren irtica ile ilgili personele işlem yapanlar mı?" sorusuna, "Batı Çalışma Grubu'nun kuruculuğunu ve altı ay da başkanlığını yaptım. Bunun için hedef oldum. Buradaki arkadaşların çoğunu tanımıyorum. Ama laik Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlı arkadaşlar. Bu nedenle olabilir." şeklinde cevap verdi. 'Sakıncalı personel listesinin nasıl belirlendiği' yönündeki soruyu ise davayla ilgisi olmadığı gerekçesiyle geçiştirdi. Üye hakim Ali Efendi Peksak, "Hilmi Özkök'le yaptığınız görüşmede, Özkök'ün ordudaki kıpırdanmadan rahatsız olduğunu söylediniz. Bu kıpırdanmadan kastınız ne?" diye sordu. Doğan, "Bu konular Balbay'ın MİT mensubuyla konuşmasında da geçiyor. Demek ki o dönem ihbar mektupları Genelkurmay'a da gitmiş. Ben o konuşmada biraz fevri davrandım." diye karşılık verdi. Diğer üye hakim Murat Üründü, 5-7 Mart 2003'teki seminerde gündeme gelen 'iç tehdit' konularının gerçekleşme ihtimalinin bulunup bulunmadığını sordu. Doğan, Türkiye'nin darbeler tarihi olduğu kadar isyanlar tarihinin de bulunduğunu, iç tehdit olarak belirlenen unsurların da gerçekleşme ihtimalinin olduğunu söyledi.

GÖLCÜK'DE PLANLANAN HARP OYUNU ERTELENMİŞ

Müdahil Özgür-Der'in avukatı Mehmet Alagöz, Çetin Doğan'ın savunmasına dikkat çekerek, "İktidara yeni gelmiş bir parti hakkında alelacele karar vermeyeceğinizi söylediniz ama savunmanızda, kabul ettiği ve bugün olsa yine imzalayacağınızı söylediğiniz irtica emrine bakılınca daha ilk günden hükümeti tehdit olarak algıladığınızı göstermiyor mu?" sorusunu sordu. Doğan, o emrin hükümeti hedef almadığını, tüm hükümetler için geçerli olduğunu, güncel irtica tehdidine karşı her zaman yayınlandığını savundu. Çetin Doğan'ın çapraz sorgusunun tamamlanmasının ardından emekli Oramiral Özden Örnek de savunmasına başladı. Balyoz darbe planı kapsamında Suga eylemini planladığı iddia edilen Örnek, suçlamaları reddetti. 1. Ordu Komutanlığı'nca 5-7 Mart 2003'te yapılan seminer ve Güvenlik Harekât Planı ile ilgili ilgi ve bilgisi olmadığını savundu. 3-7 Mart 2003 tarihinde kendilerinin de Gölcük Donanma Komutanlığı'nda harp oyunu oynama kararı aldıklarını ancak gerçekleştiremediklerini anlattı. Örnek, "Balyoz plan semineri, Suga eylem planı ve ekleri, Donanma Komutanlığı'ndan çıkan evraklar, 1. Ordu'da icra edilen seminerden bilgim yok. Kimseyle görüşme de, konuşma da yapmadım." dedi.

Zaman, 23.03.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.