Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Kılıçdaroğlu'nda Balyoz iddiası

Kılıçdaroğlu'nda Balyoz iddiası
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısındaki konuşmasında Balyoz davasında ismi geçen Kudret Bülbül'ü gündeme getirdi: Sırrı ne?

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "Kudret Bülbül'ün darbe planını hazırlayan 1. Ordu Komutanlığı ile irtibatlı ve öncelikli şahıslar listesinde adı geçiyor. Birçok kişi tutuklandı, soruşturma açıldı, bu kişi hariç. Bu kişi şu anda Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığında müsteşar yardımcılığına vekalet ediyor. Başbakan’dan yanıt bekliyoruz. Bu müsteşarlık, sıradan bir müsteşarlık değil. Darbe belgelerinde adı geçiyor bu kişinin. Herkesin sorgusu suali yapılıyor, kim bu kişi, neden orada duruyor, neden Başbakan’ın özel koruması altında? Onu bilmeye de bizim ihtiyacımız var."


BÜLBÜL KİMDİR?

Balyoz Planı ile ilgili soruşturmada, İstihbarat Başkanı Kurmay Albay İzzet Ocak'ın imzasına açılan Ek-M (Personel) belgesinde "1'inci Ordu Komutanlığı Güvenlik Harekât Planına Ek-M Lahika-2 İstanbul ve Çevresi Şehirlerde İltisaklı 1'inci Öncelikli Sivil Kişiler" başlıklı bir liste ele geçirildi. Liste, askeri literatürde "iltisaklı" yani bağlantılı, yandaş sivillerin isimlerinden oluşuyordu. Darbe yandaşı kişilerin detaylı açık kimlikleri de listede yer alıyordu. İşte Kudret Bülbül'ün ismi de bu listedeki 224'üncü sırada bulunuyordu. Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı'nın iki yardımcılık koltuğundan birine Balyoz Darbe Planı'ndan çıkan listelerde "iltisaklı" olarak adı geçen Doç. Dr.Kudret Bülbül atanmıştı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın Kırıkkale Üniversitesi rektörlüğü döneminde araştırma görevlisi olan Kudret Bülbül, "Doğu Siyasal Düşüncesi" ve "Siyaset Bilimi" alanlarında uzman.
 

Radikal, 22.03.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.