Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz sanığı tuğamiralden, Yunanlılara belge servisi

Balyoz sanığı tuğamiralden, Yunanlılara belge servisi
Askeri casusluk ve fuhuş çetesi iddianamesinin ek delil klasörlerinden devletin gizli projeleri ile ilgili 'paşa' notu çıktı.
 

Tutuklu sanıklardan TÜBİTAK çalışanı Yücel Çipli'nin kurumsal adresinden amirine gönderdiği elektronik postada, Balyoz sanığı Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nun Deniz Kuvvetleri'ne ait 'gizli' bir projenin dosyasını Yunanistan vatandaşı Georgios Amoutzopoulos'a ulaştırmaya çalıştığı bilgisi yer aldı. Çipli'nin TÜBİTAK Enstitü Müdür Yardımcısı Alparslan Babaoğlu'na Alparslan Bey başlığı ile gönderdiği 'Mesaj Gizlilik Derecesi: Özel' ibareli e-mail'de şu ifadeler yer alıyor: "Bugünkü MAM brifingi esnasında Enerji Enstitüsü çalışanı Birdem Amoutzopoulos B. A., 0 531 584 17 64 No'lu telefondan Deniz Kuvvetleri'nde general olduğunu söyleyen Abdullah Gavremoğlu tarafından iki defa arandığını, TÜBİTAK'ta 'GİZLİ' projelerinin olduğunu ifade ettiğini ve eşim Yunanistan vatandaşı Georgios Amoutzopoulos'a bir dosya ulaştırmak istediğini söylüyor. 'Ne yapacağım bilmiyorum, beni ve eşimi nereden buldu anlamadım' diyor. Konuyu unutmamak için not aldım. Sizin de bilginiz olsun MİT'e durumu ileteceğim. Selamlar."

Askeri casusluk soruşturması kapsamında gelen bir ihbar üzerine 6 Aralık 2010'da Gölcük Donanma Komutanlığı'nda Savcı Fikret Seçen'in talimatıyla arama yapılmıştı. İstihbarat binbaşı Kemalettin Yakar'ın odasının zemininde 9 çuval belge ele geçirilmişti. Soruşturmanın sanığı Birdem Çetinkaya Amoutzopoulos ve eşi aracılığıyla örgütün, casusluk amacıyla oluşturulan hücresinin yurtdışı temaslarda bulunduğu iddia ediliyor. Birdem Amoutzopoulos'un 'Çetinkaya' soy ismini kullanarak örgüte yardım ettiği iddia edilirken, sanıklardan elde edilen notlarda "Havelsan gıdadaki Birdem Çetinkaya'nın eşi üzerinden müşterilere gönderilecek. Beğenilirse devamı gelecek. Birden Çetinkaya'ya ulaştırılacak gizli belgelerin paketi, ücreti 3000 $" ifadeleri tespit edildi. Hazırlanan iddianamede Birdem Amoutzopoulos hakkında çarpıcı bir bilgiye yer verildi. Amoutzopoulos isminin karşısına "Birdem Çetinkaya eşi üzerinden bilgi sızdırır, koordine içinde. Rusya irtibat, irtibat-doğu, dnz kk irt. dış irtibat-Brüksel. Aselsan55 Birdem Hanım'a ulaştırılacak." yazıldığı ve bunun Aselsan'a ait bir projeye ait olduğu aktarılıyor. İddianamede, "Sanık Yücel Çipli'nin oluşturduğu '2007-2009-projeleri.xls' adlı belgede gizlenmiş bir şekilde yer alan notlarda Birdem Çetinkaya'nın adının karşısında yabancı ülkelere bilgi sızdırdığı yönünde açıklamaların yer aldığı anlaşılmıştır." denildi.

Zaman, 11.03.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.