Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyozcu üc subay gerceği anlatacak

Balyozcu üc subay gerceği anlatacak

Balyoz Darbe Planı Davası’nın sanıkları arasında yer alan ikisi general, biri albay üç subayın mahkemede bütün bildiklerini anlatacakları öne sürüldü

 

Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, dünkü köşesinde “Balyoz sanıkları arasında yer alan bir general itirafta bulunabilir” iddiasını ortaya attı. Selvi yazısında, itirafta bulunabilecek generalin sadece Balyoz Darbe Planı değil, kritik dönemlerde karargahta görev yapmış bir isim olduğunu belirtti.

Selvi “İtirafçı general mi” başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi: “Asıl bombayı sona sakladım. Balyoz sanıkları arasında yer alan bir generalin itirafta bulunabileceği belirtiliyor. Sadece Balyoz Darbe Planı değil, kritik dönemlerde karargahta görev yapmış bir generalden söz ediyorum. Bununla ilgili resmi prosedürün henüz başlatılmadığını biliyorum. Belki o general vazgeçecek belki mahkeme gerekli görmeyecek. Ancak sansasyona meraklı bir gazeteci olmadığım bilinir. Böylesine önemli bir bilginin ne anlama geldiğini bilecek kadar da mesleki tecrübem var. Ayrıca tanıkları korumak yargının en önemli görevidir. Bizim için ise aynı zamanda insani ve mesleki bir sorumluluktur. Hayati tehlikesi olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak isim telaffuz etmem mümkün değil ama böyle bir eğilimin söz konusu olduğunu belirtebilirim. Yaşanacak şoku ve ortaya saçılacak gerçekleri tahayyül edemiyorum.”

 

Merak konusu oldu

Balyoz Davası’nın 11 şubatta yapılan duruşmasında, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ile eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına’nın da aralarında bulunduğu 163 muvazzaf ve emekli subay hakkında tutuklama kararı verilmişti. Selvi’nin yazısının ardından, bildiklerini “itiraf edecek” generalin kim olabileceği merak konusu oldu.

 

Muhtemel üç isim var

Yazıda bu generalin kim olabileceğine dair detay verilmediği için isim konusunda muhtelif “tahmini” görüşler var. Selvi’nin yazısında geçen ismi öğrenemememize rağmen, görüştüğümüz askeri yetkililerden çok ilginç bilgiler aldık. Görüşünü aldığımız yetkililer Balyoz sanıkları arasında bulunan üç ismin mahkeme sürecinde tüm bildiklerini anlatacaklarını iddia ettiler. Bu isimlerden ikisi general. Görüştüğümüz yetkililerden biri, bu üç isimden birinin devre arkadaşı. Her üç ismi de tanıyan askeri yetkili, plan öncesi yaşananların ayrıntılı olarak mahkemede itiraf edileceğini iddia etti. “Plan öncesini bilen bu isimler, ‘vicdan azabını artık daha fazla çekmek istemiyoruz’ diyorlar. Bizlere ve yakın çevrelerine konuşacaklarını söylediler. Mahkemeye itiraflarda bulunabilirler” diyen yetkili, bu üç generalin üzerlerindeki tek baskının aldıkları eğitim olduğunu söyledi. Generallerin aldıkları eğitim gereği silah arkadaşlarının bir dönem yaptığı yanlışları anlatmak istemediğini ifade eden askeri yetkili şunları söyledi: “Mecburi bir sahiplenme söz konusu. Silah arkadaşını satmama ikilemindeler. Ancak o dönem yapılanları bildikleri için de vicdan azabından yastığa başlarını koyamadıklarını söylüyorlar. 2003 yılında şahit oldukları ve bildiklerini, zamanı geldiğinde açıklayacaklar.”

 

Atalay: Sanık subaylar için gerekeni yaparız

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Balyoz Planı Davası sanıkları arasında yer alan Jandarma Genel Komutanlığına bağlı subayların hukuki süreç içinde açığa alınabileceğini söyledi.

Azerbaycan Göç Başkanı Arzu Rahimov ve beraberindeki heyetle makamında bir araya gelen Bakan Atalay, görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Atalay, bir gazetecinin “Balyoz Planı sanıkları arasında yer alan Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevli subayları açığa almayı düşünüyor musunuz” sorusuna, “Bu konularda hukuken ne gerekiyorsa yaptık, yapıyoruz. Hukuki süreç içinde açığa alma konusunda gereken neyse yapılır” yanıtını verdi.

Taraf, 23.02.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.