Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz darbecilerini kurtarmak için hazırlanmış bir plan yok

Balyoz darbecilerini kurtarmak için hazırlanmış bir plan yok

Milli Savunma Bakanı'nın görevlendirdiği asker hukukçuların, darbecilerin yargılanmasını önlemek için teklif hazırladığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Bugün Gazetesi'nin yaptığı habere göre gerçekleştirilecek yasal değişiklikle darbe girişiminin sorumluluğu sadece ilk emri verenle sınırlı kalacak. Milli Savunma ve Adalet Bakanlığı, böyle bir çalışmalarının olmadığını açıkladı.

Bugün Gazetesi, Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu'nun tutuklama kararının ardından Milli Savunma Bakanlığı nezdinde "Balyoz davası tutuklularını kurtaracak bir yasal değişiklik yapılması" için girişimde bulunulduğunu haberleştirdi. Buna göre, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün sorunun çözümü için MSB Müsteşarı Adli Yardımcısı Tuğgeneral Orhan Köprü'yü görevlendirdiği ve çalışma ekibi kurdurduğu belirtildi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise gazetecilerin haberle ilgili soruları üzerine bakanlık olarak böyle bir teklifleri olmadığını açıkladı. Gönül, 'bundan böyle sadece darbe için emri verenlerin yargılanacağı, emre itaat edenlerin yargılanmayacağı' şeklinde bir kanun düzenlemesi çalışmasının bulunmadığını belirtti. Adalet Bakanlığı da yazılı bir açıklama yaparak 'Balyoz davasında sanıkların tutuklanmasına yönelik herhangi bir girişimin olmadığı ve olamayacağını, sanıkların kurtarılması amacıyla da bir çalışma yapılmasının söz konusu olmadığını' bildirdi.

Bugün Gazetesi, Genelkurmay Adli Müşavirliği ve MSB Müsteşar Adli Yardımcılığı çalışanlarından oluşturulan ekibin Balyoz davası tutuklularını kurtarmak için yaptığı toplantıda şu formül üzerinde uzlaştığını yayımlamıştı: Darbe girişiminin sorumluluğunu sadece ilk emri verenle sınırlamak ve "konusu suç teşkil eden emirler"e ilişkin mevcut yasal çerçeveyi bir kanuni düzenlemeyle sessiz sedasız değiştirmek. Gazetenin iddiasına göre, çalışma ekibinin önermelerinin hayata geçirilmesi halinde, darbe girişimi suçu tamamıyla "ihtilal planlaması için emir veren" ile sınırlanacak. Başka bir deyişle, Balyoz darbe girişiminden sadece emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın mahkûm olması sağlanacak. Diğer Balyoz davası sanıkları böylece kurtarılacak. Bunun için de başta Türk Ceza Kanunu'nun 24. maddesi olmak üzere bir dizi yasal değişiklik yapılacak. Askerî yargı mensuplarından oluşan çalışma ekibinde, alternatif olarak TCK 316'ncı madde ile Askerî Ceza Kanunu 41'inci maddesine de ekleme yapılması üzerinde durulduğu, ancak vazgeçildiği ifade ediliyor. Heyetin, mutabakata uygun olarak hazırladıkları kanun değişiklik teklifini Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e ilettikleri kaydedildi. Gönül'ün söz konusu talepleri, anayasa değişikliklerine uyum kapsamındaki askeri kanunlarda değişikliklerle birlikte Meclis'e sevk edeceği belirtildi.

Zaman, 19.02.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.